Site icon Kocaeli Bitkileri

Laser (Kefekimyonu)

Laser trilobum

Laser trilobum: 11/07/2021; Çınarlıdere; 70 m.; çayır. © Hüseyin Cahid Doğan

Özet

Laser (Kefekimyonu) genellikle deniz kenarı ve sulak alanların civarında görülen sağlam yapılı ve çok yıllık bitkilerden oluşan bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Apiales

Maydanoz takımı

Apiaceae

Maydanozgiller

Tanımı

Laser (Kefekimyonu) çok yıllık bitkilerden oluşan bir cinstir. Gövde dik ve sağlamdır. Kökü güçlüdür. Yapraklar 1 ila 2 teleksi ya da 1 ila 2 üçlüdür. Çanak yaprak mevcuttur. Çiçekler beyaz renklidir. Meyve dikdörtgensidir. Cins Avrupa’dan İran’a kadar olan bölgede yayılış göstermektedir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adını Antik Yunanca reçine anlamına gelir. Esas olarak çeşitli maydanozgillerden elde edilen reçine bu adla bilinirdi. Bunların en meşhuru Silphium idi. Günümüzde soyunun tükendiğine inanılan Silphium, Antikçağda hayli değerliydi ve ağırlığının maddi karşılığı gümüş denari ile aynıydı. Theophrastus’a göre kültüre alınması mümkün olmayan; afrodizyak ve uyuşturucu etkili tohumları nedeniyle antikçağda oldukça popüler olan bitkinin, imparator Nero dönemimden sonra bir daha görülmediği kaydedilmektedir. Bununla beraber günümüzde Libya sınırları içinde bulunan tarihi Sirenayka bölgesinin ekonomisi önemli ölçüde bu bitkiye dayanmaktaydı. M.Ö. üçüncü yüzyıla ait olduğu düşünülen Sirenayka sikkesinin bir yüzünde kral Sireneykalı Magas’ın portesi varken diğer yüzünde de Silphium bitkisinin kabartması bulunmaktadır. Gaius Iulius Caesar dictator olarak bulunduğu iç savaş (bellum civile) esnasında kamu hazinesinden altın ve gümüşün yanı sıra Silphium tohumlarını da kullanmıştır. Bitki aynı zamanda küçükbaş hayvanları beslemek için de kullanılmıştır. Theophrastus’un aktardığına göre, bu bitki ile beslenen hayvanlarının etleri çok lezzetli oluyordu.

Kocaeli’ndeki türler

Laser trilobum

Kefekimyonu

Exit mobile version