İçeriğe geç

Lapsana communis subsp. adenophora (Deli şebrek)

Deli şebrek


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Şebrek › Deli şebrek

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 ila 1,2 metre büyüyebilir. Gövde diktir. Gövdede tüylü dallar görülür, özsuyu sütlü değildir. Yapraklar almaşlı ve sarmal biçimde dizilir ve kenarları tırtıklıdır. Sekiz ila on beş arası soluk sarı rengi dilsi çiçekçik görülür ve uçları beş dişlidir. Tohumlar ağustos ve ekim arasında olgunlaşır. Kapçık sarımsı kahverengidir. Bin tohum üretebilirler. Tohumlar hindiba türlerinde olduğu gibi rüzgarda dağılmalarını sağlayacak sorguçlara sahip değildir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekler erseliktir. Gövde genellikle tek, genellikle 30 cm’den daha uzun, genellikle sadece orta bölümün üzerinde dallanmış, çiçek kurulu sapı involukrumun iki katından daha uzun değildir.

Gözlem

Alpin çayırlar, orman açıklıkları ve dere kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Deli şebrek, Meme otu. En ayırt edici özelliği alt yapraklarında meme ucuna benzeyen loblardır. Yaygın adı kapalı çiçek tomurcuklarının memeye benzetilmesine atıftır. Tür ayrıca emziren annelerin meme uçlarındaki tahrişi giderir ve benzerler benzerleri tedavi eder (İşaret Doktrini) kapsamında değerlendirilir.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ekim ayları.

Yükseklik

500-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “temizleyen” anlamına gelir. Cinsin tıbbi özelliklerine işaret eder. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün yayılış alanının genişliğine işaret eder. Alttür adı ise Latince “salgı taşıyan” anlamına gelir. Bu, alttür için ayırt edici özelliktir.

Mutfak

Genç yapraklar salatada kullanılabilir ya da ıspanak gibi pişirilebilir. Acı ve turpa benzeyen bir tadı vardır.

Geleneksel tıp

Sakinleştiricidir ve antiseptik özelliği vardır. Ağrı dindiricidir. Cilt çatlaklarına iyi gelir.

Fotoğrafları

Literatür

Denkschriften der Kaiserlichen Akademie der Wissenschaften, Wien. Mathematisch-Naturwissenschaftliche Klasse. 105(1): 673. 1943. (Boiss.) Rech.f.

Bir Yorum Yazın