İçeriğe geç

Lantana camara (Çalı minesi)

Çalıminesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Mineçiçeğigiller › Çalıminesi › Çalı minesi

Dağılımı

Doğal olarak Amerika kıtasında yayılış gösterir. Süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

2 metre büyüyebilir. Çiçekler boru şeklinde, dört taç yapraklı ve gövdelerin ucunda terminal küme halindedir. Çiçekler birçok farklı renge sahip olabilir. Renk değişikliği, iklim, bitkinin yaşı gibi sebeplere bağlı olabilir. Çiçekler karışık meyve kokuludur. Tozlaşmadan sonra çiçeklerin rengi değişir. Yapraklar genişçe yumurtamsı ve karşılıklı dizilidir. Ezildiklerinde güçlü bir koku yayarlar.

Gözlem

Bahçe, tahrip edilmiş arazilerde ve yol kenarında görülür. İl geneline yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çalı minesi.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Viburnum lantana” anlamına gelmektedir. Kartopu olarak bilinen bitki ile cinsin arasındaki meyve benzerliğe işaret eder. Tür adı Antik Yunanca “kemerli” anlamına gelir. Türün dal yapısına işaret eder.

Mutfak

Yapraklarında çay yapılır. Olgun meyveler tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Yağı antiseptiktir. Kökü ateş düşürücüdür. Kaynatılarak grip, öksürük, kabakulak, sürekli yüksek ateş, sıtma, astım, diş ağrısı, baş ağrısı, yangı, bel soğukluğu tedavisinde kullanılır. Çiçekler kan dindiricidir. Akciğer tüberkülozu tedavisinde kurutulmuş çiçeklerin kaynatılarak kullanılır. Yapraklar iltihap giderici, terletici, ateş düşürücü, uyarıcı, tonik ve yara iyileştiricidir. Yapraklar demlenerek ateş, kabızlık, tüberküloz, nezle ve bronşit tedavisinde kullanılır. Dermatit, egzama, kaşıntı, kızamık ve suçiçeği döküntülerini tedavi etmek haricen uygulanır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Agresif kök sistemi sayesinde erozyon kontrolünde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 627. 1753. L.

Bir Yorum Yazın