İçeriğe geç

Lantana camara (Çalı minesi)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Mineçiçeğigiller › Çalıminesi › Çalı minesi

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Neofit bitki.

2 metre büyüyebilir. Çiçekler boru şeklinde, dört taç yapraklı ve gövdelerin ucunda terminal küme halindedir. Çiçekler birçok farklı renge sahip olabilir. Renk değişikliği, iklim, bitkinin yaşı gibi sebeplere bağlı olabilir. Çiçekler karışık meyve kokuludur. Tozlaşmadan sonra çiçeklerin rengi değişir. Yapraklar genişçe yumurtamsı ve karşılıklı dizilidir. Ezildiklerinde güçlü bir koku yayarlar.

Doğal olarak Amerika kıtasında yayılış gösterir. Süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe, tahrip edilmiş arazilerde ve yol kenarında görülür. İl geneline yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Çalı minesi adı ile bilinmektedir.

Temmuz ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklarında çay yapılır. Olgun meyveler tüketilebilir.

Yağı antiseptiktir. Kökü ateş düşürücüdür. Kaynatılarak grip, öksürük, kabakulak, sürekli yüksek ateş, sıtma, astım, diş ağrısı, baş ağrısı, yangı, bel soğukluğu tedavisinde kullanılır. Çiçekler kan dindiricidir. Akciğer tüberkülozu tedavisinde kurutulmuş çiçeklerin kaynatılarak kullanılır. Yapraklar iltihap giderici, terletici, ateş düşürücü, uyarıcı, tonik ve yara iyileştiricidir. Yapraklar demlenerek ateş, kabızlık, tüberküloz, nezle ve bronşit tedavisinde kullanılır. Dermatit, egzama, kaşıntı, kızamık ve suçiçeği döküntülerini tedavi etmek haricen uygulanır.

Evcil hayvanlar için zehirlidir. Etrafındaki bitkilerin gelişmesini engeller. Olgun olmayan meyveler tüketildiğinde solunum sistemini felç eder.

Agresif kök sistemi sayesinde erozyon kontrolünde kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Lantana camara (Çalı minesi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/lantana-camara/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın