Lantana camara (Çalı minesi)

derleyen:

Tanımı

2 metre büyüyebilir. Çiçekler boru şeklinde, dört taç yapraklı ve gövdelerin ucunda terminal küme halindedir. Çiçekler birçok farklı renge sahip olabilir. Renk değişikliği, iklim, bitkinin yaşı gibi sebeplere bağlı olabilir. Çiçekler karışık meyve kokuludur. Tozlaşmadan sonra çiçeklerin rengi değişir. Yapraklar genişçe yumurtamsı ve karşılıklı dizilidir. Ezildiklerinde güçlü bir koku yayarlar.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Amerika kıtasında yayılış gösterir. Süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe, tahrip edilmiş arazilerde ve yol kenarında görülür. İl geneline yaygın olarak gözlemlenmiştir. Temmuz ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde çalı minesi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adını, meyvesinin benzerliği nedeniyle Viburnum lantana türünden almaktadır. Tür adı Antik Yunanca kemerli anlamına gelir. Türün dal yapısına işaret eder.

Gıda

Yapraklarında çay yapılır. Olgun meyveler tüketilebilir.

Tıp

Yağı antiseptiktir. Kökü ateş düşürücüdür. Kaynatılarak grip, öksürük, kabakulak, sürekli yüksek ateş, sıtma, astım, diş ağrısı, baş ağrısı, yangı, bel soğukluğu tedavisinde kullanılır. Çiçekler kan dindiricidir. Akciğer tüberkülozu tedavisinde kurutulmuş çiçeklerin kaynatılarak kullanılır. Yapraklar iltihap giderici, terletici, ateş düşürücü, uyarıcı, tonik ve yara iyileştiricidir. Yapraklar demlenerek ateş, kabızlık, tüberküloz, nezle ve bronşit tedavisinde kullanılır. Dermatit, egzama, kaşıntı, kızamık ve suçiçeği döküntülerini tedavi etmek haricen uygulanır.

Dikkat

Bilgi

Agresif kök sistemi sayesinde erozyon kontrolünde kullanılır.

Fotoğrafları