Lampranthus spectabilis (Sürünücü damatmendili)

derleyen:

Özet

Lampranthus spectabilis (Sürünücü damatmendili) gösterişli çiçekleri ve yer örtücü karakteri nedeniyle Kocaeli’de mezarlara dikilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Aizoaceae

Makasotugiller

Lampranthus

Şebnemçiçeği

Tanımı

Lampranthus spectabilis (Sürünücü damatmendili) her dem yeşil çalımsı bir bitkidir. Genellikle 15 ila 30 cm boylanabilmekte ve 45 ila 65 cm yayılabilmektedir. Gövde yayılıcı ila dik, çıplak, silindirik ve kırmızımsı kahverengidir. Yapraklar mumlu mavi yeşil renkli, soluk noktalı, silindirik ila zayıfça üç köşeli, şeritsi, sivri uçlu, yukarı doğru kıvrık, 1 ya da 2 cm uzunluğunda ve 3 ila 5 mm genişliğindedir. Çiçekler terminal talkımlarda 1 ila 7 adet ve 5 ila 6 cm çapındadır. Çanak çıplaktır. Çanak yapraklar 8 ila 15 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar yayılıcıdır. Bunların üst yüzeyi pembemsi mor, altı daha soluk renkli ve 1,5 ila 3 cm uzunluğundadır. Ercik 2 ila 6 mm uzunluğundadır. İplikçik beyaz renkli ve tabanda tüylüdür. Başçık soluk sarı renklidir. Kapsül 1 cm çapındadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Güney Afrika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle diğer bölgelere de yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kocaeli ilinde bahçelerde ve mezarlıklarda görülen bitki umumiyetle nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde sürünücü damatmendili adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca parlak çiçek anlamına gelir ve bu bağlamda çiçeklerin güneş altında parlamasına işaret eder. Tür adı Latince dikkat çekici anlamına gelir ve açık bir şekilde türün genel görünümüne dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları