İçeriğe geç

Lamium maculatum (Benli balıcak)

Benli balıcak


Anahtar kelimeler: Süs bitkisiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Ballıbaba › Benli balıcak

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 80 cm büyüyebilir. Yaprak boyutu, biçimi, tüylülüğü ve rengi bakımından hayli çeşitlilik gösterir. Gövde dik, içi boş, tüylü ve sadece taban bölümünde dallıdır. Yaprak ayası yumuşak tüylüdür ve 20 cm uzayabilir. Yapraklar benekli, uzun saplı tırtıklı, 2 ila 4 cm uzunluğundadır. Yapraklar yumurtamsı, yüreksi ve üçgensi şekilli olabilir. Çiçekler erseliktir. Çiçek kurulu 2 ila 8 arası çiçek barındırır, bunlar 20 ila 30 mm uzunluğundadır. Çiçeklerin üst dudakları kask biçimindedir, pembe ya da morumsu renkli, aşağıdakinde alttaki iki dudaklı, mor noktalı beyazımsıdır. Polenler turuncu renkli olur. Başarılı bir yer örtücü olması nedeniyle çok sayıda varyetesi vardır ve popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Ormanlık alanlar, alpin çayırlar ve kayalık bölgelerde görülür. Gölcük ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Benli balıcak, Lekeli ballıbaba.

Çiçek zamanı

Şubat-Haziran ayları.

Yükseklik

600-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “şaşkın ağız” anlamına gelir. Cinsin iki dudaklı çiçek yapısına işaret eder. Tür adı Latince “benekli” anlamına gelir. Türün yapraklarındaki beyaz beneğe işaret eder.

Geleneksel tıp

Plinius: Yaprakları morluk, yara ve ezilmelerde kullanılır. Ateş nöbetlerinde muska halinde boyna asılır. Şifa amaçlı toplanırken sökmeden önce hastanın ve ebeveynlerinin adlarının söylenmesi gerekir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum, Editio Secunda 2: 809. 1763. L.

Bir Yorum Yazın