Lamium garganicum (Bol balıcak)

derleyen:

Tanımı

6 ila 45 cm büyüyebilir. Gövde dört köşeli ve yapraklar yüreksidir. Yapraklar genişçe yumurtamsı ila böbreksi, yaprak ayası 3 ila 52 mm uzunluğunda ve 3 ila 46 mm genişliğinde, kenarları dişli, ülgerli ila çıplaktır. Çiçek halkaları  ila 5 arası sayıda ve bunlar 4 ila 8 arası çiçeklidir. Isırgan (Urtica) türlerine olan yüzeysel benzerliği nedeniyle onların yaygın adları ile de adlandırılır. Çiçekler menekşe ile pembe arası renklerdedir. Ağaçların altını ve gölgeli alanlar tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita] Ormanlık alanlar, dere kenarı ve kayalık bölgelerde görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde bol balıcak adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca şaşkın ağız anlamına gelir. Cinsin iki dudaklı çiçek yapısına işaret eder. Tür adı Latince Gargano, İtalya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Gargano monte ad castrum angeli” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları