Lamium galeobdolon subsp. montanum (Meşe balıcağı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Lamium galeobdolon subsp. montanum (Meşe balıcağı) genelde yüksek rakımlarda görülen ve bahar aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Lamiales

Ballıbaba takımı

Lamiaceae

Ballıbabagiller

Lamium

Ballıbaba

Tanımı

Lamium galeobdolon subsp. montanum (Meşe balıcağı) halihazırda bazı kaynaklarda Lamiastrum galeobdolon ya da Galeobdolon luteum olarak geçer. Genellikle 40 ila 80 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Yapraklar karşılıklı ve saplı, genişçe yumurtamsı, yüreksi tabanlı ve dişli kenarlıdır. Yaprakların alt yüzeyi sıklıkla morumsudur. Çiçekler terminal başaklarda halkavi biçimde çıkarlar. Çiçek halkaları 3 ila 6 arası sayıdadır ve bunlar 2 ila 10 arası çiçek bulundurur. Çanak beş lobludur. Taç sarı renkli, 15 ila 25 mm uzunluğunda, taç yapraklar uzun tüplü ve iki loblu olarak kaynaşıktır. Üst dudak tepeli ve alt dudak üç benzer loblu, merkezdeki lob üçgensi ve genellikle turuncu lekelidir. İki kısa ve iki uzun olmak üzere dört ercik vardır.

Anahtar

1. En üstteki bırahteler ırak ve keskince testere dişli; gövde tüyleri açı ve yüzeye eşitçe dağılmış ise subsp. montanum

1. En üstteki bırahteler kütçe kütdişli; gövde tüyleri çoğunlukla köşelerde ve seyrekçe yüzeyde ise subsp. luteum.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlar, nemli bölgeler ve yol kenarında görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 1000 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde meşe balıcağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca şaşkın ağız anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin iki dudaklı çiçek yapısına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca kokarca kokulu anlamına gelir ve açık bir şekilde türün ezilmiş yapraklarının kötü kokusuna işaret eder. Alttür adı ise Latince dağ anlamına gelir ve türün yüksek rakımlarda görülmesine işaret eder.

Gıda

Genç yaprak ve sürgünler pişirilerek tüketilebilir.

Tıp

Spazm çözücü, büzücü, idrar söktürücü, balgam söktürücü, kanama durdurucu ve ayrıca kan damarlarını daraltıcıdır.

Fotoğrafları