Lamarckia aurea (Altıntop otu)

derleyen:

Tanımı

Lamarckia aurea (Altıntop otu) bahar aylarında çiçek açan ve özellikle salkımların altın rengi nedeniyle popüler olmuş bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Poales

Buğday takımı

Poaceae

Buğdaygiller

Lamarckia

Altıntopotu

Tanımı

Lamarckia aurea (Altıntop otu) genellikle 10 ila 15 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Saplar çıplak ve dirseksi yükselicidir. Dil zarsız kenarlı ve 5 ila 8 mm uzunluğundadır. Yaprak kılıfı hafif pürüzlü olup en üsttekiler şişkindir. Yaprak ayası 5 ila 20 cm uzunluğunda ve 3 ila 7 mm genişliğindedir. Çiçek durumu bileşik salkım halindedir. Salkım kasılmış, yumurtamsı, tek taraflı, 3 ila 6 cm uzunluğunda, önce yeşilimsi iken zamanla soluk altın sarısı renkte ve demetler halinde toplanmıştır. Salkım dalları cılız tüylüdür. Verimli başakçıklar saplı iken verimsiz başakçıklar sapsızdır. Çiçek sapları ipliksi ve havlıdır. Dışkavuzlar benzerdir ve çiçekçiklerin ucunu aşar. Alttaki dışkavuz mızraksı ve 3 ya da 5 mm uzunluğundadır. Verimli içkavuzlar eliptik ve 2,5 mm uzunluğundadır. Başçık üç adettir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ile Hindistan arasındaki bölgede yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Yamaç çayırları, duvar tepeleri ve göl kenarlarında görülen bitki umumiyetle nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde altıntop otu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı 1 Ağustos 1744 ile 18 Aralık 1829 tarihleri arasında yaşamış Fransız doğa bilimci Jean-Baptiste Lamarck onuruna adlandırılmıştır. Özellikle evrim alanında yapmış olduğu çalışmaları ile bilinmektedir. Tür adı Latince altın anlamına gelir ve bu bağlamda salkımların rengine dikkat çekmektedir. Özgün tanımda bu “Gramen panicula pendula aurea” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları