İçeriğe geç

Lagoecia cuminoides (Pülüskün)

Pülüskün


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiYenilebilir bitki, Tıbbi bitki, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Pülüskün › Pülüskün

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası, Ortadoğu ve İran’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

5 ila 30 cm. büyüyebilir. Gövde düz, yuvarlak, çizgili ve serttir. Alt yapraklar dar dikdörtgensi ila dar eliptik ve sayısı 18’e kadar çıkan çift yaprakçık barındırır. Çiçek kurulu küremsi ve çok sayıda kolludur. Bırahte 8 ila 10 arası sayıdadır. İkincil bırahte 4 adettir ve bırahtelere benzer. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Yol kenarı, tarla ve çalılık alanlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Pülüskün.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1100 metre arası.

Etimoloji

Cins adını Antik Yunanca “tavşan evi” anlamına gelir. Bitkinin tavşan yuvalarının yoğun olduğu yerde görülmesine işaret eder. Biz de bitkiyi, Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı semtinde gördük. Cinsin Türkçe adı olan “pülüskün”, nane (Mentha) için kullanılan “filiskin” kelimesinden muharref gibi gözükmektedir ve bu durumda bu cins ile bağıntısı karanlıktadır. Beri taraftan cins, nane ile aynı aileden olan kekik (Thymus) yağına benzer bir yağa sahiptir. Tür adı Antik Yunanca “kimyon gibi” anlamına gelir. Tohumlarının kimyon (Cuminum cyminum) gibi kullanılmasına işaret eder.

Mutfak

Tohumları kimyonun ikamesi olarak kullanılır. Çeşitli hamur işlerine eklenir. Tohumlarında elde edilen yağ aroma olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Dioscorides: Gaz gidericidir. Hıçkırık gidericidir. Zehirli hayvan ısırmalarında etkilidir. Bal ve üzüm ile birlikte çürükleri iyileştirir. Böbrek ve idrar yolu iltihaplarını dağıtır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 59. 1753. L.

Bir Yorum Yazın