İçeriğe geç

Lagerstroemia indica (Oya ağacı)

Oya ağacı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Mersin takımı › Aklarotugiller › Oyaağacı › Oya ağacı

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu Asya’da yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

3 ila 7 metre kadar büyüyebilir. Dallar ince, dört köşeli, bizsi ve tüysüzcedir. Kabuğu oldukça ince olup sadece 2 mm kalınlığındadır. Yapraklar sapsız ya da 2 mm uzunluğunda saplıdır. Yaprak ayası eliptik, dikdörtgensi, ters yumurtamsı ya da dairesel, 2,5 ila 7 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 4 cm genişliğinde ve derimsidir. Çiçek kurulu piramit biçiminde ve 7 ila 20 cm uzunluğundadır. Çiçekler pembe, leylak, beyaz, mor ya da kırmızı tonlarında olabilir. Kapsül elipsoittir.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Oya ağacı.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Magnus von Lagerström‘e” anlamına gelir. 16 Aralık 1691 – 5 Temmuz 1759 tarihleri arasında yaşamış İsveçli iş adamı. Carl Linnaeus’a çok sayıda bitki örneği getirmiştir. Tür adı Latince “Hindistan” anlamına gelir. Türün tip coğrafyasına işaret eder.

Geleneksel tıp

Kabuğu ateş düşürücü, uyarıcı ve kanama durdurucudur. Kabuk, çiçekler ve yapraklar hidrogog ve müshil etkilidir. Çiçekleri macun haline getirilerek haricen kesik ve yaralar üzerine uygulanır. Kökü büzücü, detoksik ve idrar söktürücüdür. Çiçekler kaynatılarak soğuk algınlığının tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Systema Naturae, Editio Decima 2: 1076. 1759. L.

Bir Yorum Yazın