Lactuca tuberosa (Topar marul)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Lactuca tuberosa (Topar marul) genelde kayalık alanlarda görülen ve yaz aylarında çiçek açan nadir bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Lactuca

Marul

Tanımı

Lactuca tuberosa (Topar marul) genellikle 10 ila 75 cm büyüyebilen bir bitkidir. Bitki tüysüz, mavimsi, yapraklar gibi sıklıkla kırmızı lekelidir. Yapraklar hafifçe sukulent, mavimsi, tüysüz ya da alt yüzeyinde minik kıvrık havlı, kenarlı kirpikli, genellikle dişli; taban yaprakları genellikle 8 ila 16 arası yanal loblu ve daralıcı ,taban ile çengel dişli derin teleksi, 9 ila 20 cm uzunluğunda ve 2 ila 7 cm genişliğinde; orta gövde yaprakları daha küçük, sapsız, kulaksıdır. Çiçek kurulu çatallı dallı, salkım halinde, 3 ila 45 arası çiçek başlı, tüysüz ve mavimsidir. İnvolukrum 18 ila 36 mm uzunluğunda, meyve zamanı çiçek zamanına göre çok daha uzun; filariler 16 ila 22 arası sayıdadır. Çiçekler soluk sarı renkli, dilsi çiçeklerin altı sıklıkla grimsi ya da morumsudur. Sorguç beyaz renklidir. Kapçık neredeyse siyah renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, Kafkasya ve Kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık bölgelerde görülen bitki umumiyetle mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda Gebze ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde topar marul adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sütlü anlamına gelir ve bu bağlamda cinse bağlı bazı türlerin sütlü özsuyuna sahip olmasına dikkat çekmektedir. Kelime marulun kadim adıdır. Yaban domuzu saldırısına uğrayıp yaralanan Adonis, marul yapraklarının altına saklanmıştır. Hera’nın marul yedikten sonra hamile kalabildiği söylenir. Cinsin Türkçe adı olan marul, Yunanca maralion (μαρούλιον) kelimesinden türetilmiştir. Tür adı Latince yumrulu anlamına gelir. Türün toprak altında yumrusu olmasına işaret eder.

Fotoğrafları