Buradasınız: Ana sayfa » Lactuca sativa

Lactuca sativa

Marul

Bakımı

Lactuca sativa tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Lactuca sativa bahçelerde görülür. Kumluhumuslu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Garden lettuce, Celtuce; Salata, Marul.

Etimoloji

Cins adı Latince marul; tür adı ise Latince ekilen anlamına gelir.

Flora of Turkey

Lettuce (in Turkish, ‘salata’, ‘marul’) has apparently been derived from L. serriola, and has been cultivated since Roman times in various forms. V:779.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Asterales
Familia: Asteraceae
Subfamilia: Cichorioideae
Tribus: Cichorieae
Subtribus: Lactucinae
Genus: Lactuca
Raunkiaer: Therophyte

Literatür

Species Plantarum 2: 795. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Lactuca sativa 30 cm. büyüyebilir. Yapraklar geniş ve yeşil renklidir. Çiçekler hermafrodit’tir. Tohumlar bahar ya da sonbahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar hızlı çimlenirler. Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Salatalarda kullanılır. Olgunlaştıklarında hafif zehirli olurlar. Özsuyu yatıştırıcı, antispazmodik, diüretik, sindirimi kolaylaştırıcı ve uyuşturucudur. Dahili olarak uykusuzluk, nevroz, çocuklarda hiperaktivite, kuru öksürük, boğmaca ve romatizmal ağrıların tedavisinde kullanılır. Anaphrodisiac: Anafrodizyak. Cinsel isteği azaltan ya da ortadan kaldıran ilaç. Anodyne: Sakinleştirici, ağrı kesici ilaç. Antispasmodic: Antispazmodik. Spazm engelleyici ilaç. Carminative: Karminatif. Gaz giderici ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Emollient: Emoliyan. Yumuşatıcı, yatıştırıcı ve ağrı giderici ilaç. Expectorant: Ekspektoran. Balgam söktürücü ilaç. Febrifuge: Febrifüj. Ateş düşürücü ilaç. Galactogogue: Galaktagog. Süt arttırıcı ilaç. Hypnotic: Uyku getirici ilaç. Hypoglycaemic: Hipoglisemik. Kan şekerinin olması gerektiğinden daha düşük olması durumu. Narcotic: Narkotik. Bilinci uyuşturucu ilaç. Parasiticide: Parazit öldürücü ilaç. Sedative: Sedatif. Sakinleştirici, yatıştırıcı ve rahatlatıcı ilaç.

Yorum yazın