İçeriğe geç

Lactuca sativa (Marul)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Marul › Marul

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

30 cm büyüyebilir. Yapraklar geniş ve yeşil renklidir. Çiçekler sarı renkli ve erseliktir. Tohumlar bahar ya da sonbahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar hızlı çimlenirler. Donlara dayanıklıdır.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde üretilmektedir. Türün Lactuca serriola’nın kültüre alınmasıyla günümüzdeki formuna eriştiği düşünülmektedir. İlk defa Mısır’da yetiştirildiği, Roma uygarlığı eli ile geniş bölgelere yayıldığı bilinmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarlalar, bahçeler ve bazen kaçak olarak yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Salata, Marul ve Kıvırcık adları ile bilinmektedir.

Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Salatalarda kullanılır. Olgunlaştıklarında hafif zehirli olurlar. Tohumlarından tüketilebilir bir yağ elde edilir.

Özsuyu yatıştırıcı, spazm çözücü, idrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve uyuşturucudur. Dahili olarak uykusuzluk, nevroz, çocuklarda hiperaktivite, kuru öksürük, boğmaca ve romatizmal ağrıların tedavisinde kullanılır. Hem antik Mısır hem de Roma’da cinsel gücü arttırdığına inanılırdı. Bu muhtemelen Lactuca serriola ile özdeşleşen antik Mısır tanrısı Min ile ilgilidir. Min cinsellik tanrısı olarak bilinir. Beri taraftan antik Yunan’da tam tersi, iktidarsızlığa neden olduğu düşünülürdü.

Ortadoğu’da bazı bölgelerde marulun tüketilmesi dinen yasaktır. Bu yasak muhtemelen Ortadoğulu mitolojik karakter Adonis’in ölümü ile bağlantılıdır.

Doğan, Hüseyin (2022). Lactuca sativa (Marul) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/lactuca-sativa/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın