Lactuca muralis (Divar marulu)

derleyen:

cins:

Tanımı

20 ila 100 cm büyüyebilir. Alt yapraklar teleksi tırtıklı ve gövdeyi kavramış durumdadır. Gövde ince, genelde dalsız ve tüysüzdür. Gövde morumsu renkte ve sütsü bir özsuyuna sahiptir. Alt yapraklar lir biçimli ve teleksidir. Loblar üçgensi biçimlidir. Üst yapraklar sapsız, küçük ve daha az lobludur. Tüm yapraklarda kırmızı lekeler görülür. Kapçık siyahtır. Sorguçta beyaz tüyler görülür. Çiçek sapları sarı, küçük ve 4 ila 5 arası sarı dilsi çiçekçiğe sahiptir. Çiçekler erseliktir. Gölgeli bölgeleri tercih eder. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanlar, kayalıklar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar. 400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde divar marulu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sütlü anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türler sütlü özsuyuna sahiptir. Kelime marulun kadim adıdır. Yaban domuzu saldırısına uğrayıp yaralanan Adonis, marul yapraklarının altına saklanmıştır. Hera’nın marul yedikten sonra hamile kalabildiği söylenir. Cinsin Türkçe adı olan marul, Yunanca maralion (μαρούλιον) kelimesinden türetilmiştir. Tür adı Latince duvarda anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Sonchus laevis laciniatus muralis, parvis floribus”tur. Divar marulu adı türün bilimsel adından çıkarılmıştır ancak duvar kelimesi yerine neden Farsçası olan divarın tercih edildiği açık değildir.

Gıda

Yapraklar çiğ olarak tüketilebilir.

Fotoğrafları