Knautia orientalis (Eşekkulağı)

Tanımı

35 cm büyüyebilir. Gövde tüylüdür. Yapraklar mızraksı ve kenarları düzdür, bunlar tepeye doğru şeritsi form kazanırlar. Çiçek sapı salgılı tüylüdür. İnvolusel brahteler 5 ila 9 arası sayıda, mızraksı, cılız ve salgılı tüylü ve diktir. Çiçek başları 5 ila 10 arası çiçeklidir. Taç kırmızımsı mor renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tarlalar, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. İzmit ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde eşek kulağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins, çiçekli bitkiler için, taç yaprak sayısı ve dizilişlerine göre sınıflandırma sistemi öneren 16 Ağustos 1656 – 11 Nisan 1716 yılları arasında yaşamış Alman hekim ve bitki bilimci Christian Knaut ve abisi Christoph Knaut (1638–1694) onuruna adlandırılmıştır. Tür adı Latince doğulu anlamına gelir. Türün Avrupa’nın doğusunda görülmesine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Oriente” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları