İçeriğe geç

Knautia degenii (Has eşekkulağı)

Has eşekkulağı


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Hanımeli takımı › Hanımeligiller › Eşekkulağı › Has eşekkulağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. Yakın tarihe kadar endemik statüsünde idi ancak Avrupa’da çeşitli ülkelerden kayıt bildirilince bu statüsünü kaybetti.

Genel bilgiler

20 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde havlı ve kıllıdır, alt bölümdeki kıllar ters dönük, üst bölümdeki kıllar ise yayılıcıdır. Alt yapraklar mızraksı, kenarları düz ya da dişli; üst yapraklar derin teleksidir. Çiçek sapı tepede salgılı tüylü olma eğilimindedir. İnvolusel brahteler 10 ila 15 arası sayıda, darca eliptik ila mızraksı, belirgin biçimde damarlı, salgılı tüylü ve cılız tüylüdür. Çiçek başları 0,5 ila 2 cm çapında, birkaç çiçekli, dıştaki çiçeklerin taç yaprakları mızraksıdır. Taç mor menekşe ya da mavimsi renklidir. İnvolukrum 4,5 ila 5 mm uzunluğunda, seyrekçe tüylü ve birkaç kısa dişlidir.

Gözlem

Tarlalar, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Has eşekkulağı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Knaut kardeşlere” anlamına gelir. Çiçekli bitkileri için, taç yaprak sayısı ve dizilişlerine göre sınıflandırma sistemi öneren 16 Ağustos 1656 – 11 Nisan 1716 yılları arasında yaşamış Alman hekim ve bitki bilimci Christian Knaut ve abisi Christoph Knaut (1638–1694) onuruna adlandırılmıştır. Tür adı Latince “Árpád von Degen’e” anlamına gelir. 31 Mart 1866 – 30 Mart 1934 tarihleri arasında yaşamış Macar bitki bilimci. Balkanlar ve Anadolu florası üzerine çalışmalar yapmıştır.

Fotoğrafları

Literatür

Verhandlungen des Naturforschenden Vereins in Brünn 33: 29. 1895. Borbás ex Formánek

Bir Yorum Yazın