İçeriğe geç

Kickxia spuria subsp. integrifolia (Sivri fukaraotu)

Sivri fukaraotu


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Fukaraotu › Sivri fukaraotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Salgılı ülgerli bir bitkidir. Gövde ince, gevşek dallıdır. Yapraklar dairesel ila genişçe yumurtamsı, tabanları yüreksi ya da kesik, tepesi yuvarlak ya da küt, sıklıkla mukronat ve yaprak sapı çok kısadır. Çiçek sapı genellikle boyunca seyrek tüylü, çiçek zamanı 5 ila 15 mm. uzunluğundadır. Çanak lobları yumurtalı, derin girintili, çiçek zamanı 2,5 ila 3,5 mm. uzunluğunda, neredeyse yüreksi ve meyve zamanı 5 mm uzunluğunda olup meyveyi kapatır. Taç 5 ila 6 mm uzunluğunda, üst dudakta koyu menekşe lekeli olarak sarı renklidir. Mahmuz 5 ila 6 mm uzunluğunda ve eğik ya da diktir. Kapsül 3 mm uzunluğundadır. Tohumlar 1 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Dere kıyısı, tarlalar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sivri fukaraotu.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Jean Kickx’a” anlamına gelir. 9 Mart 1775 – 27 Mart 1831 tarihleri arasında yaşamış Belçikalı mineralog ve bitki bilimci. Brüksel florası ile ilgili erken dönem çalışmaları ile bilinir. Tür adı Latince “mahmuzlu” anlamına gelir. Alttür adı ise Latince “düz yapraklı” anlamına gelir.

Geleneksel tıp

Plinius: Gözlerin akması halinde yapraklar dövülerek polenta ile keten bezi içinde sürülerek kullanılır. Ayrıca keten tohumu ile kaynatılarak dizanteri vakalarında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Botanical Journal of the Linnean Society 64(1): 74. 1971. (Brot.) R.Fern

Bir Yorum Yazın