Buradasınız: Ana sayfa » Kickxia lanigera

Kickxia lanigera

Tüylü fukaraotu

Bakımı

Kickxia lanigera tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Kickxia lanigera yol kenarıtarla ve çayırnda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Woolly fluellen; Tüylü fukaraotu.

Etimoloji

Cins adı Latince Jean Kickx’a (9 Mart 1775 – 27 Mart 1831, Belçikalı bitki bilimci); tür adı ise Latince tüy taşıyan anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Plantaginaceae
Tribus: Antirrhineae
Subtribus: Antirrhininae
Genus: Kickxia
Raunkiaer: Therophyte
Phytochorion: Mediterranean

Literatür

Ann. Nat. Hofmus. Wien. xxvii. 403 1913. (Desf.Hand.-Mazz.

Fotoğrafları

Görseller Javier Martin’in izni ile kullanılmıştır.

Yapısı

Kickxia lanigera Yoğun glandüler vilöz ya da pubeskent bir bitkidir. Stem K. spuria‘dan daha sağlam ve daha sert ve çok sayıda yayılıcı dallıdır. Yapraklar orbikular ila genişçe ovat, entire ya da alt yarısında dentat, tabanda kordat, tepede kısaca akuminat ya da mukronat, petiol 0,5 ila 3 mm. uzunluğundadır. Pedisel çiçek zamanu 3 ila 10 mm. uzunluğundadır. Kaliks lobları lanseolat ila linear lanseolat, seyrekçe marginat, çiçek zamanı 2,5 ila 3,5 mm. uzunluğundadır. Korolla 8 ila 9 mm. uzunluğunda, beyaz ya da krem renkli, üst ve alt dudakta menekşe lekelidir. Mahmuz 5 mm. uzunluğunda ve güçlü biçimde eğiktir. Kapsül 2,5 mm. uzunluğundadır. Tohumlar 0,75 mm. uzunluğunda, rugulos alveolat’tır. TemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Densely glandular-villous or -pubescent annual. Stems stouter and more rigid than in K. spuria, with numerous spreading branches. Leaves orbicular to broadly ovate, entire or ± dentate in lower ½ , cordate at base, shortly acuminate or mucronate at apex; petioles 0,5-3 mm. Pedicels 3-10 mm in flower, shorter than to as long as subtending leaf. Calyx lobes lanceolate to linear-lanceolate, scarcely marginate, 2,5-3,5 mm in flower, neither accrescent nor concealing capsule. Corolla 8-9 mm, white or cream, with violet upper lip, lower lip often with violet spots; spur 5 mm, strongly curved. Capsule c. 2,5 mm. Seeds 0·75 mm, rugulose-alveolate. Fl. 7-9. Fallow fields and waste places, vineyards, s.l.-1200 m. VI:677.

Yorum yazın