İçeriğe geç

Kickxia lanigera (Tüylü fukaraotu)

Tüylü fukaraotu


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Fukaraotu › Tüylü fukaraotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Yoğun salgılı ülgerli ya da havlı bir bitkidir. Gövde K. spuria‘dan daha sağlam ve daha sert ve çok sayıda yayılıcı dallıdır. Yapraklar dairesel ila genişçe yumurtamsı, düz ya da alt yarısında dişli, tabanda yüreksi, tepede kısaca sipsivri ya da mukronat, yaprak sapı 0,5 ila 3 mm uzunluğundadır. Çiçek sapı çiçek zamanı 3 ila 10 mm uzunluğundadır. Çanak lobları mızraksı ila şeritsi mızraksı, seyrekçe derin girintili, çiçek zamanı 2,5 ila 3,5 mm uzunluğundadır. Taç 8 ila 9 mm uzunluğunda, beyaz ya da krem renkli, üst ve alt dudakta menekşe lekelidir. Mahmuz 5 mm uzunluğunda ve güçlü biçimde eğiktir. Kapsül 2,5 mm uzunluğundadır. Tohumlar 0,75 mm uzunluğunda, buruşuk peteksidir.

Gözlem

Makilik, tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Javier Martin’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Tüylü fukaraotu.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Jean Kickx’a” anlamına gelir. 9 Mart 1775 – 27 Mart 1831 tarihleri arasında yaşamış Belçikalı mineralog ve bitki bilimci. Brüksel florası ile ilgili erken dönem çalışmaları ile bilinir. Tür adı Latince “tüy taşıyan” anlamına gelir. Türün yoğun tüylü yapısına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Ann. Nat. Hofmus. Wien. xxvii. 403 1913. (Desf.) Hand.-Mazz.

Bir Yorum Yazın