Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Kickxia lanigera

Fotoğraf

Bakımı

Kickxia lanigera tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Kickxia lanigera yol kenarı, tarla ve çayırnda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Woolly fluellen; Tüylü fukaraotu.

Etimoloji

Cins adı Latince Jean Kickx’a (9 Mart 1775 – 27 Mart 1831, Belçikalı bitki bilimci); tür adı ise Latince tüy taşıyan anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte
Flora Bölgesi: Mediterranean
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Lamiales
Familya:
Cins: Kickxia

Tanım

Ann. Nat. Hofmus. Wien. xxvii. 403 1913.

Tanımlayan

Yapısı

Kickxia lanigera Yoğun glandüler vilöz ya da pubeskent bir bitkidir. Stem K. spuria‘dan daha sağlam ve daha sert ve çok sayıda yayılıcı dallıdır. Yapraklar orbikular ila genişçe ovat, entire ya da alt yarısında dentat, tabanda kordat, tepede kısaca akuminat ya da mukronat, petiol 0,5 ila 3 mm. uzunluğundadır. Pedisel çiçek zamanu 3 ila 10 mm. uzunluğundadır. Kaliks lobları lanseolat ila linear lanseolat, seyrekçe marginat, çiçek zamanı 2,5 ila 3,5 mm. uzunluğundadır. Korolla 8 ila 9 mm. uzunluğunda, beyaz ya da krem renkli, üst ve alt dudakta menekşe lekelidir. Mahmuz 5 mm. uzunluğunda ve güçlü biçimde eğiktir. Kapsül 2,5 mm. uzunluğundadır. Tohumlar 0,75 mm. uzunluğunda, rugulos alveolat’tır. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006

Flora of Turkey

Densely glandular-villous or -pubescent annual. Stems stouter and more rigid than in K. spuria, with numerous spreading branches. Leaves orbicular to broadly ovate, entire or ± dentate in lower ½ , cordate at base, shortly acuminate or mucronate at apex; petioles 0,5-3 mm. Pedicels 3-10 mm in flower, shorter than to as long as subtending leaf. Calyx lobes lanceolate to linear-lanceolate, scarcely marginate, 2,5-3,5 mm in flower, neither accrescent nor concealing capsule. Corolla 8-9 mm, white or cream, with violet upper lip, lower lip often with violet spots; spur 5 mm, strongly curved. Capsule c. 2,5 mm. Seeds 0·75 mm, rugulose-alveolate. Fl. 7-9. Fallow fields and waste places, vineyards, s.l.-1200 m. VI:677.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın