Justicia carnea (Kırmızı justisya)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Justicia carnea (Kırmızı justisya) genelde bahçe ve mezarlıklara dikilen ve yaz aylarında çiçek açan popüler bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Lamiales

Ballıbaba takımı

Acanthaceae

Ayıpençesigiller

Justicia

Justisya

Tanımı

Justicia carnea (Kırmızı justisya) genellikle 1 ila 2 metre büyüyebilen ve aynı genişliğe erişebilen her dem yeşil bir çalıdır. Yapraklar 15 cm uzunluğunda, koyu yeşil renkli, yumurtamsı, sivri uçlu ve kamamsı tabanlıdır. Çiçekler hafif kokulu, sıkı bir küme halinde, kırmızı, mor, sarı, turuncu ya da beyaz renkli olabilir. Bırahteler yeşil renkli, yumurtamsı, 2 cm uzunluğunda, ikincil bırahteler mızraksı ve 1,2 cm uzunluğundadır. Çanak derince 1 cm uzunluğunda, mızraksı, sivri uçlu ve kısa havlı beş loba bölünmüştür. Ercik iki adet olup alt dudağın altında durmaktadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Brezilya’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle yaygın olarak yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçelerde görülen bitki umumiyetle temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açmaktadır. Bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kırmızı justisya ve jakobinya adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1698–1763 tarihleri arasında yaşamış İskoç bahçıvan James Justice‘a adanmıştır. Tür adı Latince et rengi anlamına gelir ve açık bir şekilde türün çiçek rengine işaret eder. Bitki Türkçe adlarından justinyayı mevcut cins adı olan Justinia‘dan, jakobinyayı ise cinsin önceki adı olan Jacobinia‘dan almaktadır.

Fotoğrafları