İçeriğe geç

Jurinea pontica (Kav otu)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Geyikgöbeği › Kavotu

Nadir bitki, Endemik, İran-Turan elementi.

20 ila 70 cm büyüyebilir. Genellikle üst bölümde dallıdır. Kökten çıkan yapraklar 3 ila 12 cm uzunluğunda, derin teleksi, loblar darca mızraksı ve alta kıvrık kenarlı, orta gövde yaprakları aşağı doğru uzayışlıdır. Çiçek başları sıklıkla 5 ila 15 arası sayıda ve 5 ila 20 cm uzunluğundaki dalcıklar üzerindedir. İnvolukrum küresel 15 mm uzunluğunda ve 10 ila 20 mm genişliğinde, filari 6 ila 7 sıralı, 100 ila 130 arası, dıştakiler 2 ila 4 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde, ortadakiler 4 ila 7 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde, otsu, ağsı tüylü, tüysüz siyah ve dik uçlu, içtekiler 10 ila 12 mm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğinde, tüysüz, dikensi ve diktir. Çiçekler mor renklidir. Kapçık pürüzsüzdür. Sorguç tüyleri sakallıdır.

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Orman açıklıkları, tarlalar ve yamaçlarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Dilimizde Kavotu adı ile bilinmektedir.

Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

200 ila 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Jurinea pontica (Kav otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/jurinea-pontica/ Erişim tarihi: 7 February 2023

“Jurinea pontica (Kav otu)” hakkında 2 yorum

  1. Merhaba bu bitki kartepe ilçesinde gözlenebildi mi? ” Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir.” şu cümle doğru mudur?

Bir Yorum Yazın