İçeriğe geç

Jurinea pontica (Kav otu)


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, Endemik, İran-Turan elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Geyikgöbeği › Kavotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 70 cm büyüyebilir. Genellikle üst bölümde dallıdır. Kökten çıkan yapraklar 3 ila 12 cm uzunluğunda, derin teleksi, loblar darca mızraksı ve alta kıvrık kenarlı, orta gövde yaprakları aşağı doğru uzayışlıdır. Çiçek başları sıklıkla 5 ila 15 arası sayıda ve 5 ila 20 cm uzunluğundaki dalcıklar üzerindedir. İnvolukrum küresel 15 mm uzunluğunda ve 10 ila 20 mm genişliğinde, filari 6 ila 7 sıralı, 100 ila 130 arası, dıştakiler 2 ila 4 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde, ortadakiler 4 ila 7 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde, otsu, ağsı tüylü, tüysüz siyah ve dik uçlu, içtekiler 10 ila 12 mm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğinde, tüysüz, dikensi ve diktir. Çiçekler mor renklidir. Kapçık pürüzsüzdür. Sorguç tüyleri sakallıdır.

Gözlem

Orman açıklıkları, tarlalar ve yamaçlarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kavotu.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

200-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “André Jurine’a” anlamına gelir. 1780-1804 yılları arasında yaşamış İsviçreli bitki bilimcidir. Tür adı Latince “Pontus” anlamına gelir. Pontus, Karadeniz bölgesinin bir bölümünün kadim adıdır ve türün yayılış alanına işaret eder.

Literatür

Mitt. Geogr. Ges. Thür. 9: 18 1891. Hausskn. & Freyn ex Hausskn.

“Jurinea pontica (Kav otu)” hakkında 2 yorum

  1. Merhaba bu bitki kartepe ilçesinde gözlenebildi mi? ” Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir.” şu cümle doğru mudur?

Bir Yorum Yazın