Jurinea pontica (Kav otu)

derleyen:

Özet

Jurinea pontica (Kav otu) genelde yüksek rakımlarda görülen ve yaz aylarında çiçek açan nadir bir endemik bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Jurinea

Geyikgöbeği

Tanımı

Jurinea pontica (Kav otu) genellikle 20 ila 70 cm büyüyebilen bir bitkidir. Genellikle üst bölümde dallıdır. Kökten çıkan yapraklar 3 ila 12 cm uzunluğunda, derin teleksi, loblar darca mızraksı ve alta kıvrık kenarlı, orta gövde yaprakları aşağı doğru uzayışlıdır. Çiçek başları sıklıkla 5 ila 15 arası sayıda ve 5 ila 20 cm uzunluğundaki dalcıklar üzerindedir. İnvolukrum küresel 15 mm uzunluğunda ve 10 ila 20 mm genişliğinde, filari 6 ila 7 sıralı, 100 ila 130 arası, dıştakiler 2 ila 4 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde, ortadakiler 4 ila 7 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde, otsu, ağsı tüylü, tüysüz siyah ve dik uçlu, içtekiler 10 ila 12 mm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğinde, tüysüz, dikensi ve diktir. Çiçekler mor renklidir. Kapçık pürüzsüzdür. Sorguç tüyleri sakallıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları, tarlalar ve yamaçlarda görülen bitki umumiyetle haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 200 ila 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlemek mümkündür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiştir ancak biz henüz göremedik.

Türkçe adı

Dilimizde kavotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1780-1804 yılları arasında yaşamış İsviçreli bitki bilimci André Jurine’a adanmıştır. Tür adı Latince Pontus anlamına gelir ve açık bir şekilde türün yayılış alanına işaret etmektedir. Pontus, Karadeniz bölgesinin bir bölümünün kadim adıdır.


Yorumlar

  1. Hacer avatarı

    Merhaba bu bitki kartepe ilçesinde gözlenebildi mi? ” Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir.” şu cümle doğru mudur?

    1. Merhaba. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak ben henüz göremedim.

Görüşünüzü Yazın