İçeriğe geç

Jurinea consanguinea (Geyik göbeği)


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Geyikgöbeği › Geyik göbeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde yeşil renkli, seyrek ağsı tüylü, basit ya da zaman zaman dallı, alt bölümde seyrek yapraklıdır. Taban yaprakları 4 ila 10 cm uzunluğunda, düz ya da daha yaygın olarak 7 ila 12 arası dar şeritsi ila mızraksı derin teleksi, yeşil, üst bölümde seyrek ağsı tüylü, alt bölümde beyaz tüylüdür. Gövde yaprakları daha kısa, üsttekiler bölünmemiş ve şeritsi mızraksıdır. Çiçek başları uzun sap üzerinde tektir. İnvolukrum yarı küresel, 15 ila 30 mm genişliğinde, filari 5 sıralı, mızraksı, 60 ila 130 arası, dıştakiler ağsı tüylü, sert, 4 mm uzunluğunda ve 1,5 mm genişliğinde, içteki filariler kadar geniş ancak onlardan daha kısadır. Çiçekler leylak, pembe ya da koyu kırmızı renklidir. Olgun olmayan kapçıklar pürüzsüz ila havlıdır. Sorguç tüyleri sakallıdır.

Gözlem

Orman açıklıkları, tarlalar ve kayalık alanlarda görülür. Başiskele ve Karamürsel ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Geyikgöbeği.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “André Jurine’a” anlamına gelir. 1780-1804 yılları arasında yaşamış İsviçreli bitki bilimcidir. Tür adı Latince “kanbağı” anlamına gelir. Augustin Pyramus de Candolle’ün özgün tanımında yer alan “Affinis J. molli et cyanoidi” cümlesi bağlamında, türün, Jurinea cyanoides ve Jurinea mollis ile “kardeş” gibi benzeştiğine işaret eder.

Literatür

Prodromus Systematis Naturalis Regni Vegetabilis 6: 676. 1837[1838]. DC.

Bir Yorum Yazın