İçeriğe geç

Jurinea alpigena (Kafalı kuşdili)


Anahtar kelimeler: Endemik, Nadir bitki, Öksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Geyikgöbeği › Kafalı kuşdili

Dağılımı

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 40 cm büyüyebilir. Yapraklar tabanda rozet halinde ve tabanda odunsudur. Gövde ve çiçek sapı basit, ağsı tüylü ve 1 ila 3 küçük yapraklıdır. Rozet yaprakları saplı, düz ila derin teleksi, 4 ila 9 cm uzunluğunda, yeşil renkli, üst yüzeyde seyrek ağsı seyrek tüylü ve salgılı, alt yüzeyde yoğun ve beyaz ağsı tüylüdür. Çiçek başları tektir. İnvolukrum yarı küresel, 15 ila 30 mm genişliğinde, filariler 4 ila 5 sıralı, dıştakiler 10 ila 12 mm uzunluğunda ve 3 mm genişliğinde, içtekiler 12 ila 16 mm uzunluğunda ve 1,5 mm genişliğindedir. Çiçekler parlak mor ila pembe renklidir. Kapçık neredeyse pürüzsüzdür. Sorguç tüyleri sakallıdır.

Gözlem

Kumsallar ve kayalık yamaçlarda görülür. Hayli nadir bir türdür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kafalı kuşdili.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “André Jurine’a” anlamına gelir. 1780-1804 yılları arasında yaşamış İsviçreli bitki bilimcidir. Tür adı Latince “alpin” anlamına gelir. Epitetin aksine tür düşük rakımlarda ve hatta deniz seviyesinde bile görülür.

Literatür

Linnaea 24: 414 1851. K.Koch

Bir Yorum Yazın