Jurinea alpigena (Kafalı kuşdili)

derleyen:

Özet

Jurinea alpigena (Kafalı kuşdili) genelde kayalık yamaçlarda görülen ve ülkemize özgü olan nadir bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Jurinea

Geyikgöbeği

Tanımı

Jurinea alpigena (Kafalı kuşdili) genellikle 15 ila 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar tabanda rozet halinde ve tabanda odunsudur. Gövde ve çiçek sapı basit, ağsı tüylü ve 1 ila 3 küçük yapraklıdır. Rozet yaprakları saplı, düz ya da derin teleksi, 4 ila 9 cm uzunluğunda, yeşil renkli, üst yüzeyde seyrek ağsı seyrek tüylü ve salgılı, alt yüzeyde yoğun ve beyaz ağsı tüylüdür. Çiçek başları tektir. İnvolukrum yarı küresel, 15 ila 30 mm genişliğinde, filariler 4 ila 5 sıralı, dıştakiler 10 ila 12 mm uzunluğunda ve 3 mm genişliğinde, içtekiler 12 ila 16 mm uzunluğunda ve 1,5 mm genişliğindedir. Çiçekler parlak mor ya da pembe renklidir. Kapçık neredeyse pürüzsüzdür. Sorguç tüyleri sakallıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita] Kumsallar ve kayalık yamaçlarda görülen bitki umumiyetle mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda Kartepe ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kafalı kuşdili adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1780-1804 yılları arasında yaşamış İsviçreli bitki bilimci André Jurine’a adanmıştır. Tür adı Latince alpin anlamına gelir ancak epitetin aksine tür düşük rakımlarda ve hatta deniz seviyesinde bile görülür.

Fotoğrafları