Juniperus deltoides (Katran ardıcı)

Tanımı

Türkçe kaynaklarda Juniperus oxycedrus adı ile geçmektedir. 15 metre kadar büyüyebilir. Bazen 2 ila 3 metrelik çalı formu da oluşturur. Çiçekler iki evciklidir. Tohum kozalakları dut gibidir. Tohumlar Ekim’de olgunlaşır. İğne benzeri yapraklar yeşil renklidir, 5 ila 20 mm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğindedir. Kuraklığa dayanıklıdır. Eğer tohum alınacaksa erkek ve dişi bitkiler bir arada büyütülmelidir. Gövde gençken açık yeşil, olgunken gri renklidir. Yapraklar karşılıklı çiftler halinde dizilmiştir. 10 ila 30 cm uzunluğunda, 5 ila 7 arası yaprakçıkla teleksi ve dişli kenarlıdır. Genç gövdeler boştur. Çiçekler fildişi rengindedir ve beş taç yapraklıdır. Kozalaklar koyu parlak mor ila siyah arası renktedir. Erozyon kontrolünde kullanılır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak güneydoğu Avrupa ile İran arasındaki bölgede yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Ormanlık alanlar, çalılıklar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Kozalaklar eylül ve ekim ayları arasında olgunlaşır. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca genç kalan anlamına gelir. Cinsin her dem yeşil olmasına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca üç köşeli anlamına gelir. Yapraklarının yapısına işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde katran ardıcı adı ile bilinmektedir.

Tıp

Yağı cilt tedavi ilaçlarında ve tütsü olarak kullanılır. Antiseptiktir. Sedef hastalığı ve kronik egzama için faydalıdır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın