Juncus inflexus (Sazak)

Tanımı

50 ila 120 cm arası büyüyebilir. Sıkı ya nadiren gevşek yığınsı bir bitkidir. Gövdeler mavimsi yeşil renklidir. Taban kılıfları genellikle koyu kırmızımsı kahverengidir. Alt bırahte uzundur. Çiçek kurulu çok sayıda çiçek barındırır. Çiçekler kahverengidir. Çiçek örtüsü bölümleri darca yumurtamsı, 2,5 ila 4 mm uzunluğunda, uçları sipsivri ve en dıştaki en uzunudur. Kapsül çiçek örtüsünü aşar ya da nadiren aynı uzunluktadır. Tohumlar 0,5 mm uzunluğundadır. Nemli toprak ve sığ sularda rahatlıkla yetiştirilir. Güneşli ve hafif gölgeli bölgeleri tercih eder. -35 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Sulak alanların kenarında görülür. İl genelinde gözlemlenmiştir. Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sazak ve sazotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince saz anlamına gelir. Kökeni Latince jungere kelimesidir, bağlamak anlamına gelir. Bitkilerin bağ amacıyla kullanmasına atıftır. Tür adı Latince kıvrık anlamına gelir. Türün çiçek kurulu yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Juncus, acumine reflexo major”dur.

Dikkat

Fotoğrafları