Juncus capitatus (Topak kofa)

derleyen:

Tanımı

Rizomsuz, yığınsı ya da tek gövdeli bir bitkidir. Gövde 1 ila 20 cm uzunluğunda ve tabanda birkaç yapraklıdır. Yapraklar dar, düz ila oluksudur ve kulakçık yoktur. Çiçek kurulu 1 ila 4 arası baş halinde, her bir baş iki adet yaprak benzeri bırahteli ve genellikle 5 ila 10 arası sayıda çiçeklidir. Dış çiçek örtüsü bölümleri 3 ila 4 mm uzunluğunda, yumurtamsı, sipsivri; iç çiçek örtüsü bölümleri daha kısadır. Başçık 0,2 ila 0,7 mm uzunluğunda ve iplikçiklerin yaklaşık iki katı uzunluğundadır. Ercik üç adettir. Kapsül 1,5 ila 2 mm uzunluğunda, açık ila koyu kırmızımsı kahverengi, oval ila küreseldir. Tohumlar 0,3 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Nemli çayırlar ve dere kenarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde topak kofa adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince saz anlamına gelir. Kökeni Latince jungere kelimesidir, bağlamak anlamına gelir. Bitkilerin bağ amacıyla kullanmasına atıftır. Tür adı Latince top başlı anlamına gelir. Çiçek kurulunun yapısına işaret eder.

Fotoğrafları