Site icon Kocaeli Bitkileri

Juglans (Ceviz)

Tanımı

10 ila 40 metre arası boylanabilen yaprak dökücü ağaçlardan oluşan bir cinstir. Tomurcuklar birkaç pullu ve sapsızdır. Yapraklar almaşlı dizilişli, tek teleksi ve aromatiktir. Yaprakçıklar karşılıklı, düz ya da dişlidir. Erkek kedicikler yalnız, çok çiçekli ve sarkıktır. Dişi çiçekler birkaç çiçekli terminal salkım halindedir. Meyve büyüktür ve kendi kendine açılmaz. Cins kuzey yarımküreye özgüdür. Bitki kurnazlığı simgeler.

Etimoloji

Cins adı Latince Jüpiter’in palamutu anlamına gelir. Cinsin Roma uygarlığında kutsal bir değeri vardı. Cinsin Türkçe adı olan “ceviz” Süryanice kaynaklıdır, muhtemelen yumru anlamına gelir ve ve sert kabuklu meyveler için kullanılır.

Tarihi

Apollo, Lakonia kıralı Dion’un kendisini iyi ağırlaması nedeniyle kızları Karya’ya geleceği görebilme yeteneği bahşeder. Apollo’dan sonra buraya gelen Dionysus da iyi ağırlanır ancak Dionysus Karya’ya aşık olur, Karya da bu aşka karşılık verir. Dionysus gittikten sonra bir daha Karya’yı aramaz. Neden sonra başka amaçla geri döndüğünde Karya’nın kız kardeşleri kardeşlerini Dionysus’tan korumak için araya girer. Bunun üzerine Dionysus kız kardeşlerin aklı ile oynayarak delirmelerine yol açtı, kız kardeşler de dağa kaçarak kayalara dönüştüler. Karya da, Dionysus tarafından ceviz ağacına dönüştürüldü.

Kocaeli’ndeki türler

Exit mobile version