Juglans (Ceviz)

Özet

Juglans (Ceviz) özellikle ekonomik değeri oldukça yüksek olan ve dünyanın büyük bölümünde yetiştirilen cevizi barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fagales

Kayın takımı

Juglandaceae

Cevizgiller

Tanımı

Juglans (Ceviz) genellikle 10 ila 40 metre arası boylanabilen yaprak dökücü ağaçlardan oluşan bir cinstir. Tomurcuklar birkaç pullu ve sapsızdır. Yapraklar almaşlı dizilişli, tek teleksi ve aromatiktir. Yaprakçıklar karşılıklı, düz ya da dişlidir. Erkek kedicikler yalnız, çok çiçekli ve sarkıktır. Dişi çiçekler birkaç çiçekli terminal salkım halindedir. Meyve büyüktür ve kendi kendine açılmaz. Cins Amerika kıtası ve Akdeniz havzası ile Uzakdoğu arasında kalan bölgeye özgüdür ancak ekonomik değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. Bitki kurnazlığı simgeler. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Latince Jüpiter’in palamutu anlamına gelir. Cinsin Roma uygarlığında kutsal bir değeri vardı. Cinsin Türkçe adı olan “ceviz” Süryanice kaynaklıdır, muhtemelen yumru anlamına gelir ve ve sert kabuklu meyveler için kullanılır.

Tarihi

Apollo, Lakonia kıralı Dion’un kendisini iyi ağırlaması nedeniyle kızları Karya’ya geleceği görebilme yeteneği bahşeder. Apollo’dan sonra buraya gelen Dionysus da iyi ağırlanır ancak Dionysus Karya’ya aşık olur. Karya da bu aşka karşılık verir. Dionysus gittikten sonra bir daha Karya’yı aramaz. Neden sonra başka amaçla geri döndüğünde Karya’nın kız kardeşleri kardeşlerini Dionysus’tan korumak için araya girer. Bunun üzerine Dionysus kız kardeşlerin aklı ile oynayarak delirmelerine yol açtı, kız kardeşler de dağa kaçarak kayalara dönüştüler. Karya da, Dionysus tarafından ceviz ağacına dönüştürülmüştür.

Kocaeli’ndeki türler