Jacobaea erratica (Su kanaryaotu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Jacobaea erratica (Su kanaryaotu) genelde sulak alanların civarında görülen ve yaz başından güz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Jacobaea

Kanaryaotu

Tanımı

Jacobaea erratica (Su kanaryaotu) halihazırda bazı kaynaklarda Senecio aquaticus subsp. erraticus olarak geçmektedir. 30 ila 200 cm büyüyebilir. Gövde dik, tüysüzce ve sıklıkla morumsudur. Taban yaprakları saplı ve tüysüzce, 7 ila 15 cm uzunluğunda, lirsi ila az teleksi, büyük terminal lobludur. Loblar dişli, gövde yaprakları sarılıcı, 4 ila 8 cm uzunluğunda, taban yapraklarına benzemekle birlikte daha bölünmüştür. Çiçek kurulu gevşek bir yalancı şemsiyedir. Çiçek başları 1 ila 3 cm genişliğindedir. Filari 3 ya da 4 mm uzunluğunda ve tüysüzdür. Kapçık 1 ya da 1,5 mm uzunluğunda ve tüysüzdür. Sorguç 2 ila 4 mm uzunluğunda ve soluk kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanların civarında görülen bitki umumiyetle haziran ve ekim ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde su kanaryaotu ve tarla kanaryaotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adını Aziz Yakup’tan almıştır. İsa’nın on iki havarisinden olan Yakup, havari grubunda yer alan diğer Yakup’tan ayırt edilebilmesi için Zebedi oğlu, ya da Büyük Yakup olarak anılır. 44 yılında Yahudi kral Herod Agrippa tarafından kafası kestirilerek idam edilmiştir. Hristiyanlığın ilk şehidi olarak kabul edilir. Aziz Yakup Yortusu, Roma Katolik Kilisesi tarafından 25 Temmuz’da kutlanmaktadır ve Jacobaea vulgaris bu tarihler arasında çiçek açmaktadır. Ayrıca Yakup gezgin dervişlerin koruyucu azizidir ve bitkiden elde edilen bir merhem ayak ağrısına iyi gelmektedir. Tür adı Latince gezici anlamına gelir ve bu bağlamda türün yaygın habitat tercihine dikkat çekmektedir. Özgün tanımda bu “Sarzanae huc illuc erraticus, praecipue ad canaliculos campestres” olarak geçmektedir.

Fotoğrafları