Iris × hollandica (Hollanda süseni)

derleyen:

Özet

Iris × hollandica (Hollanda süseni) on dokuzuncu yüzyılda Hollanda’da melezlenmiş ve günümüzde hayli popüler olan bir bahçe bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Iridaceae

Süsengiller

Iris

Süsen

Tanımı

Iris × hollandica (Hollanda süseni) 50 ila 70 cm uzayabilen bir bitkidir. Soğanı 10 cm çapında olup zamanla 60 cm’ye kadar büyüyebilir. Yapraklar, dar, şeritsi ve uzundur. Çiçekler gösterişli, beyaz, mavi ya da sarı renklidir. Belirgin bir kokusu yoktur.

Gözlem bilgileri

Doğal bir tür olmayıp Iris tingitana ve Iris xiphium‘un insan müdahalesi ile ortaya çıkmış melezidir. [Sinonimler] Bahçeler ve yol kenarında görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 100 ila 600 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde hollanda süseni adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adını Iris’ten almıştır. Hesiodos, Iris’in gökkuşağını simgelediğini, bu nedenle yer ile gök ya da diğer bir deyişle tanrılar ile insanların arasında bir köprü görevi gördüğünü kaydetmektedir. Doğallıkla Iris, tıpkı Hermes gibi tanrıların habercisidir. Çoğunlukla Hera’nın sürdüğü at arabasının arkasında oturur bir biçimde resmedilmiş olan İris, birçok primitif kavimde görülen, gökkuşağının cennetle yeryüzü arasında bir iletişim görevi üstlendiği yönündeki inanışın kişiselleştirilmiş halidir. Çiçeklerinin yoğun renk varyasyonuna sahip olması nedeniyle gökkuşağı ile ilişkilendirmiştir. Tür Hollanda anlamına gelir ve açık bir biçimde ilk defa Haarlem’deki Van Tubergen firması tarafından piyasaya sürülmesine dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Hüseyin Başaoğlu avatarı
    Hüseyin Başaoğlu

    Bilgiler için teşekkürler. Güzel çalışma.

Görüşünüzü Yazın