Iris × hollandica (Hollanda süseni)

derleyen:

cins:

Tanımı

50 ila 70 cm uzayabilir. Soğanı 10 cm çapında olup zamanla 60 cm’ye kadar büyüyebilir. Yapraklar, dar, şeritsi ve uzundur. Çiçekler gösterişli, beyaz, mavi ya da sarı renklidir. Belirgin bir kokusu yoktur.

Gözlem bilgileri

Iris tingitana ve Iris xiphium‘un melezidir. [Sinonimler] Bahçe ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. 100 ila 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde hollanda süseni adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adını Iris’ten almıştır. Hesiodos, Iris’in gökkuşağını simgelediğini, bu nedenle yer ile gök ya da diğer bir deyişle tanrılar ile insanların arasında bir köprü görevi gördüğünü kaydetmektedir. Doğallıkla Iris, tıpkı Hermes gibi tanrıların habercisidir. Çoğunlukla Hera’nın sürdüğü at arabasının arkasında oturur bir biçimde resmedilmiş olan İris, birçok primitif kavimde görülen, gökkuşağının cennetle yeryüzü arasında bir iletişim görevi üstlendiği yönündeki inanışın kişiselleştirilmiş halidir. Çiçeklerinin yoğun renk varyasyonuna sahip olması nedeniyle gökkuşağı ile ilişkilendirmiştir. Tür Hollanda anlamına gelir. İlk defa Haarlem’deki Van Tubergen firması tarafından melezlenmiş olmasına atıftır.

Fotoğrafları