Site icon Kocaeli Bitkileri

Iris albicans (Ak süsen)

Iris albicans

Iris albicans: 12/04/2018; Derbent Deresi; 40 m.; sulak alan. © Hüseyin Cahid Doğan.

Aksüsen


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Süsengiller › Süsen › Aksüsen

Dağılımı

Bitki doğal olarak Ortadoğu ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. Endülüs üzerinden Avrupa’ya girmiş ve zamanla Avrupa’nın büyük bölümünde doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

30 ila 60 cm büyüyebilir. Yapraklar gri yeşil renkli ve genişçe kılıç biçimlidir. Çiçek kurulu fan biçiminde ve 2 ila 3 arası kokulu çiçek barındırır. Çiçek tomurcukları gri ya da gümüş renkli, çiçekler beyaz renkli ve 8 cm genişliğindedir. Steril bir melezdir ve rizomları sayesinde yayılır, tohum üretemez.

Gözlem

Mezarlıklar ve ekili alanların yakınlarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Iris germanica‘nın aksine Kocaeli’de oldukça nadir görülür. III. Thutmose’nin Karnak’taki Amon tapınağında duvar resmi olarak resmedilmiştir. Muhtemelen yas bitkisi olarak mezarlara dikilmesi de Antik Mısır orijinlidir. Bitki müslüman ülkelerde yaygın biçimde mezarlara dikilmiştir ve bu nedenle Avrupa’da “mezar süseni” olarak bilinir. Iris germanica, Antik Yunanda kadın mezarlarına dikilirdi, Iris albicans ise müslüman ülkelerde daha çok şehitlerin mezarlarına dikilir.

Yaygın adları

Aksüsen.

Çiçek zamanı

Şubat-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adını Iris’ten almıştır. Hesiodos, Iris’in gökkuşağını simgelediğini, bu nedenle yer ile gök ya da diğer bir deyişle tanrılar ile insanların arasında bir köprü görevi gördüğünü kaydetmektedir. Doğallıkla Iris, tıpkı Hermes gibi tanrıların habercisidir. Çoğunlukla Hera’nın sürdüğü at arabasının arkasında oturur bir biçimde resmedilmiş olan İris, birçok primitif kavimde görülen, gökkuşağının cennetle yeryüzü arasında bir iletişim görevi üstlendiği yönündeki inanışın kişiselleştirilmiş halidir. Çiçeklerinin yoğun renk varyasyonuna sahip olması nedeniyle gökkuşağı ile ilişkilendirmiştir. Tür adı Latince “beyazlaşmış” anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Videnskabelige Meddelelser fra den Naturhistoriske Forening i Kjøbenhavn 1860: 76 1861. Lange.

Exit mobile version