Ipomoea purpurea (Kahkaha çiçeği)

derleyen:

Tanımı

3 metreye kadar uzayabilir. Yapraklar yüreksidir. Gövde kahverengi tüyler ile kaplıdır. Çiçekler trompet biçimli, genellikle mavi, mor ya da beyaz renklerde, 3 ila 6 cm çapındadır. Çanak 5 lobludur. Beş adet ercik görülür. Yapraklar almaşlı dizilişli ve saplıdır. Nemli, geçirgen toprağı ve güneşli alanları tercih eder. Gelişebilmesi için herhangi bir desteğe ihtiyacı vardır. Donlardan sonra tohumlar doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar 22 derecede 1 ila 3 haftada olgunlaşır. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Sabah açan çiçekler öğleden sonra kapanır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak orta Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Yol kenarı, çitler ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Temmuz ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kahkaha çiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunaca tahta kurdu gibi anlamına gelir. Cinsin sarılıcı karakterine işaret eder. Tür adı Latince mor anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Convolvulus purpureus, folio subrotundo”dur.

Tıp

Bağırsak solucanı düşürücü, idrar söktürücü ve müshildir. Kabızlık tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları