Buradasınız: Ana sayfa » Ipomoea purpurea

Ipomoea purpurea

Kahkaha çiçeği

Bakımı

Ipomoea purpurea çok yıllık bir tırmanıcıdır. Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölge bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ipomoea purpurea yol kenarıbahçe ve tarlalarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Common morning glory, Tall morning glory, Purple morning glory; Kahkaha çiçeği.

Etimoloji

Cins adı Yunanca gündüzsefasına benziyor; tür adı ise Latince mor anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Solanales
Familia: Convolvulaceae
Tribus: Ipomoeeae
Genus: Ipomoea
Raunkiaer: Therophyte | Hemicryptophyte

Flora of Turkey

Annual or perennial climbing or trailing herb. Leaves herbaceous, ovate, sometimes broadly so, with cordate base. Pedicels and calyx tube densely villous, hairs golden, patent. Flowers usually solitary; corolla pinkish-purple or blue, 5-8,5 cm. Apparently frequently grown in gardens and sometimes escaping. Widely naturalized in S. Europe. VI:222.

Literatür

Botanische Abhandlungen und Beobachtungen 27. 1787. (L.Roth.

Fotoğrafları

Yapısı

Ipomoea purpurea 3 metreye kadar uzayabilir. Yapraklar cordattır. Stem kahverengi tüyler ile kaplıdır. Çiçekler trompet biçimli, genellikle mavi, mor ya da beyaz renklerde, 3 ila 6 cm. çapındadır. Calyx 5 lobludur.Beş adet stamen görülür. Yapraklar alternat ve stalk’lıdır. Nemli, geçirgen toprağı ve güneşli alanları tercih eder. Gelişebilmesi için herhangi bir desteğe ihtiyacı vardır. Donlardan sonra tohumlar doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar 22 deecede 1 ila 3 haftada olgunlaşır. Tohumlar Eylül ve Ekim aylarında olgunlaşır. Popüler bir süs bitkisidir. Sabah açan çiçekler öğleden sonra kapanır. Çiçekler hermafrodit’tir. TemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Bağırsak solucanı düşürücü, diüretik ve laksatiftir. Kabızlık tedavisinde kullanılır.

Yorum yazın