İçeriğe geç

Inula salicina (Su andızotu)

Su andızotu


Anahtar kelimeler: Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Andızotu › Su andızotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 80 cm büyüyebilir. Rizomlu bir bitkidir. Gövde dik, tüylü ve incedir. Yapraklar 2,5 ila 6 cm uzunluğunda ve 1 ila 3 cm genişliğinde, tepede sivri, kenarları düz ya da minik dişli, almaşlı dizilişli ve sapsızdır. Çiçek başları gövdenin üzerinde tek olur, bunlar 35 ila 70 arası sarı dilsi çiçek bulundurur. Çiçek başı involusel brahteler ile çevrilidir. İnvolukrum 1,5 ila 2 cm genişliğindedir. Filariler kiremitsi dizilişli, dikdörtgensi ve tepede sivridir. Sorguç beyazımsıdır.

Gözlem

Sulak alanların civarında görülür. Gebze, Karamürsel ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Su andızotu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins uğruna doğu ile batı arasındaki ilk çok uluslu savaşın yapıldığı Hellen’in (Ἑλένη) adını taşımaktadır. Plinius, çiçeğin Hellen’in gözyaşlarının toprağa düştüğü yerden çıktığını ifade etmektedir. Hellen’in efsanevi güzelliğinden kinaye, bitkiden elde edilen krem, Roma’da gençleştirici ve güzelleştirici olarak kullanılmıştır. Tür adı Latince “söğüt gibi” anlamına gelir. Yaprakların söğüt (Salix) yapraklarına benzemesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Aster montanus luteus, salicis glabro folio”dur.

Hellen, antik çağ yazınının en popüler karakterlerinden biridir. Homeros’un İliada ve Odysseia adlı eserleri dışında, Aristofanes, Marcus Tullius Cicero, Publius Vergilius Maro, Euripides, vb. antik çağ yazarı Hellen ve onun etrafında şekillenen efsane hakkında yazmıştır. Buna göre, Sparta Kralı Menalaos’un karısı olan Hellen ile Troia kralı Priam’ın oğlu Paris birbirlerine âşık olurlar ve gizlice Troia şehrine kaçarlar. Bu durum üzerine Menalaos’un abisi Agamemnon önderliğindeki Aka ittifakı Troia şehrine saldırır ve on yıl süren savaş sonunda şehri ele geçirerek tahrip ederler. Hellen, Menalaos ile Sparta’ya geri dönmek zorunda kalır. Sağ kalan Troialılar ise denizi geçerek İtalya yarımadasına geçerler, bu kafilenin torunları Roma Krallığını kurarlar.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 882–883. 1753. L.

Bir Yorum Yazın