Site icon Kocaeli Bitkileri

Inula germanica (Ekin andızı)

Inula germanica

Inula germanica: 30/06/2019; Ballıkayalar; 70 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Ekin andızotu


Anahtar kelimeler: Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Andızotu › Ekin andızotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Rusya ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 75 cm büyüyebilir. Rizomlu bir bitkidir. Gövde dik ve çiçek kurulu hariç dalsızdır. Yapraklar yumurtamsı ila ters mızraksı, tepede sivridir. Çiçek başı çan biçimlidir. İnvolukrum 0,75 ila 1 cm genişliğindedir. Filariler kiremitsi dizilişli, dıştakiler yumurtamsı ve içtekiler mızraksıdır. Dilsi çiçekler yaklaşık 20 adettir. Sorguç kırmızımsı kahverengidir.

Gözlem

Tarla ve yol kenarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ekin andızı.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins uğruna doğu ile batı arasındaki ilk çok uluslu savaşın yapıldığı Hellen’in (Ἑλένη) adını taşımaktadır. Plinius, çiçeğin Hellen’in gözyaşlarının toprağa düştüğü yerden çıktığını ifade etmektedir. Hellen’in efsanevi güzelliğinden kinaye, bitkiden elde edilen krem, Roma’da gençleştirici ve güzelleştirici olarak kullanılmıştır. Tür adı Latince “Almanya” anlamına gelir. Özgün tanımda “Habitat in Misnia, Pannonia, Sibiria” olarak belirtilmiştir. Misnia, günümüzde Almanya sınırları içinde yer alan Meissen’in tarihi adıdır.

Hellen, antik çağ yazınının en popüler karakterlerinden biridir. Homeros’un İliada ve Odysseia adlı eserleri dışında, Aristofanes, Marcus Tullius Cicero, Publius Vergilius Maro, Euripides, vb. antik çağ yazarı Hellen ve onun etrafında şekillenen efsane hakkında yazmıştır. Buna göre, Sparta Kralı Menalaos’un karısı olan Hellen ile Troia kralı Priam’ın oğlu Paris birbirlerine âşık olurlar ve gizlice Troia şehrine kaçarlar. Bu durum üzerine Menalaos’un abisi Agamemnon önderliğindeki Aka ittifakı Troia şehrine saldırır ve on yıl süren savaş sonunda şehri ele geçirerek tahrip ederler. Hellen, Menalaos ile Sparta’ya geri dönmek zorunda kalır. Sağ kalan Troialılar ise denizi geçerek İtalya yarımadasına geçerler, bu kafilenin torunları Roma Krallığını kurarlar.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 883. 1753. L.

Exit mobile version