İçeriğe geç

Impatiens balsamina (Kına çiçeği)

Kına çiçeği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Süs bitkisi, Neofit bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Funda takımı › Kınaçiçeğigiller › Camgüzeli › Kına çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Hindistan ve Myanmar’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle Avrupa’da doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

Tek yıllık bir bitkidir. 20 ila 75 cm büyüyebilir. Gövde dik, etli, dallı ya dalsız, kalın ve yumuşaktır. Yapraklar almaşlı dizilişli, mızraksı, darca eliptik ya da ters mızraksı, 2,5 ila 9 cm uzunluğunda, 1 ila 2,5 cm genişliğinde ve kenarları testere dişlidir. Yaprak sapı 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Çiçekler pembe, kırmızı, leylak ya da beyaz renkli ve 2,5 ila 5 cm çapındadır. Çiçek kurulu tek ya da yaprak koltuklarında 2 ila 3 arası sayıda demet halindedir. Çiçek sapı 2 ila 2,5 cm uzunluğunda ve yoğun biçimde havlıdır. Ercik 5 adettir. Kapsül genişçe mekiksi, 1 ila 2 cm uzunluğunda ve yoğun biçimde kaba tüylüdür. Tohumlar siyah kahverengi ve küreseldir.

Gözlem

Bahçe, yol kenarı ve tarlalarda görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kına çiçeği. Çiçeklerinden elde edilen boya tırnak boyamak (oje) için kullanılır, kına çiçeği adı da buradan gelir.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sabırsız” anlamına gelir. Meyvelerin ufak bir dokunuşla dağılarak açılmasına atıftır. Tür adı Latince “aromatik yağ” anlamına gelir. Aromatik yağ elde edilen bitkilerin genel adı olmakla birlikte özel olarak Impatiens cinsi için de kullanılır. İkili adlandırma öncesi adı “Balsamina femina”dır.

Mutfak

Yaprak ve genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Yapraklarını suyu siğillere uygulanır ve yılan ısırıklarına karşı başvurulur. Çiçekleri lapa halinde yaralara uygulanır. Romatizma ve kırık vakalarında kullanılır. Bitkinin özü saç uzatıcı olarak bilinir. Bağırsak temizleyici, idrar söktürücü ve kusturucudur. Eklem ağrılarını dindirmek için kullanılır. Tohumları balgam söktürücüdür. Tohumları öğütülerek doğum esnasında kadınlara verilir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden turuncu boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 938. 1753. L.

Bir Yorum Yazın