Buradasınız: Ana sayfa » Ilex colchica

Ilex colchica

Işığan

Bakımı

Ilex colchica çok yıllık bir çalıdır. Nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ilex colchica kayalıkyamaç ve açık ormanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.”

Yaygın adları

Colchic holly, Black Sea holly; Işığan, Işılgan, Kazmaç, Anadolu çoban püskülü.

Etimoloji

Cins adı Latince pırnal meşesi; tür adı ise Yunanca Kolhis’e ait (Antik Çağ’da Kafkas kökenli Tzan kabilelerinin kurduğu krallık) anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Aquifoliales
Familia: Aquifoliaceae
Genus: Ilex
Raunkiaer: Phanerophyte
Phytochorion: Euxine

Literatür

Ref. Nauchno-Issl. Rabot, Otdelenie Biol. Nauk 1945: 8 1947. Pojark.,.

Fotoğrafları

Yapısı

Ilex colchica 1 ila 3 metre büyüyebilir. Yaprak dökmez. Yapraklar eliptik lanseolat, nadiren oval, 5 ila 8 cm. uzunluğunda ve 2,5 ila 4 cm. genişliğinde, kenarları hafifçe undulat ve dikenli, koyu yeşil renkli iken kuruduğunda siyah renkli, petiol 3 ila 6 mm. uzunluğundadır. Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. İnsanlar dahil hayvanlar için zehirlidir. Deri ve gastrointestinal tahrişe; yanma, ağız ülseri, ishal ve kusmaya neden olabilir. Hamilelik esnasında uzak durulmalıdır. Yapraklar antiromatizmal, rubefacient ve toniktir. Bitki bazen harici olarak romatizma tedavisinde kullanılır.

Flora of Turkey

Shrub, 1-3 m, with ascending branches. Leaves quickly turning blackish on drying, all spiny-toothed; blade elliptic-lanceolate (rarely ovate), 5-8 x 2,5-4 cm, margin scarcely undulate with 3-7 spiny teeth directed forwards, lateral nerves 4-7 on each side; petiole 3-6 x 1-1,5 mm, deeply grooved. Fl. 6-7. Forest (Fagus, Abie-Fagus, etc.), scrub, and in shady ravines, 60-1800 m. II:542.

Yorum yazın