Iberis sempervirens (Akcivanotu)

derleyen:

cins:

Tanımı

15 ila 30 cm arasında büyür. Yarı çalı formundadır. Gövdesi oldukça kırılgandır. Çiçekli gövdeler basit ve tüysüzdür. Yapraklar dikdörtgensi ila dikdörtgensi kaşıksı, 3 cm uzunluğunda, sapsız ve kenarları düzdür. Taç yapraklar beyaz ila leylak renklidir. Çiçekler kokuludur. Meyve yuvarlak ila genişçe yumurtamsı, 6 ila 8 mm uzunluğunda ve 5 ila 6 mm genişliğindedir. Tohumlar darca kanatlı ve 2 ila 3 mm uzunluğundadır. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder. Kuraklık ve donlara dayanıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. 1000 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde akcivanotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca İberya, İspanya anlamına gelir. Cinse ait çok sayıda türün İber yarımadasında görülmesine işaret eder. Tür adı Latince her dem yeşil anlamına gelir. Yapraklarının daima yeşil kalmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Thlaspi montanum sempervirens”tir.

Tıp

Sindirim sistemine faydalıdır. Lif oranı yüksek, idrar söktürücü ve kabızlık gidericidir. Frengi tedavisinde köklerinden faydalanılır. Tohumları spazm çözücü ve uyarıcıdır. Güçlü bir yatıştırıcıdır. Tohumları demlenerek terletici olarak kullanılır.

Dikkat