İçeriğe geç

Iberis sempervirens (Akcivanotu)

Akcivanotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Süs bitkisi, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Hünkârbeğendiotu › Akcivanotu

Dağılımı

Bitki Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

15 ila 30 cm arasında büyür. Yarı çalı formundadır. Gövdesi oldukça kırılgandır. Çiçekli gövdeler basit ve tüysüzdür. Yapraklar dikdörtgensi ila dikdörtgensi kaşıksı, 3 cm uzunluğunda, sapsız ve kenarları düzdür. Taç yapraklar beyaz ila leylak renklidir. Çiçekler kokuludur. Meyve yuvarlak ila genişçe yumurtamsı, 6 ila 8 mm uzunluğunda ve 5 ila 6 mm genişliğindedir. Tohumlar darca kanatlı ve 2 ila 3 mm uzunluğundadır. Popüler bir süs bitkisidir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder. Kuraklık ve donlara dayanıklıdır.

Gözlem

Kayalık yamaçlarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Akcivanotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

1000-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “İberya” anlamına gelir. Cinse ait çok sayıda türün İber yarımadasında görülmesine işaret eder. Tür adı Latince “her dem yeşil” anlamına gelir. Yapraklarının daima yeşil kalmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Thlaspi montanum sempervirens”tir.

Geleneksel tıp

Yaprak, kök ve tohumlarının romatizma, astım, bronşit ve çeşitli sindirim sorunlarının tedavisinde kullanıldığı kaydedilir.

Dikkat

Literatür

Species Plantarum 2: 648–649. 1753. L.

Bir Yorum Yazın