Hypericum tetrapterum (Çizgili kantaron)

Tanımı

10 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde yeşil ya da kırmızımsı kahverengi renkli, siyah bezeli, çok dallı, dik ve karedir. Tek bir taçta birden fazla ana gövde görülebilir. Köşelerinde göze çarpan kanatlar vardır. Yapraklar 3 cm uzunluğunda, açık yeşil renkli, gövdeye yapışık, tüysüz, belirgin damarlı, karşılıklı, basit ve kenarları düzdür ve çok sayıda şeffaf bezeli noktalar taşırlar. Çiçekler sarı renkli, 9 ila 13 mm çapındadır. Siyah bezeler yapraklarda görülür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Sulak alanların kenarında görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca resim üzerinde anlamına gelir. Eski kültürlerde bitkinin kötü ruhları uzak tutmak amacıyla resimlerin ve ikonların üzerine konulmasına atıftır. Buna benzer bir yaklaşım Hristiyan teolojisinde de mevcuttur. Vaftizci Yahya olarak bilinen (İslam teolojisinde Herod tarafından idam edilen Yahya peygamber) karakterin yortusu 24 haziranda kutlanır. Bu gün boyunca Hristiyanlar sarı kantaron otu toplayarak evlerine getirirler ve böylece kötü ruhları kovduklarına inanırlar. Yahya’nın başının kesildiği tarih olan 29 Ağustos’ta ise sarı kantaronun yapraklarında kana benzer lekeler oluştuğuna inanılır. Tür adı Latince dört kanatlı anlamına gelir. Türün sap yapısına işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde çizgili kantaron adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.