İçeriğe geç

Hypericum perforatum (Sarı kantaron)

Sarı kantaron


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Kantarongiller › Kantaron › Sarı kantaron

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 metre büyüyebilir. Çiçekler beş yapraklı, parlak sarı renklidir ve belirgin siyah noktalara sahiptir. Çiçek tomurcukları ve tohumlardan mor bir sıvı elde edilir. Geniş, sarmaşık türü rizomlara sahiptir. Gövdeler dik, üst bölümde dallıdır. Karşılıklı dizilişli, sapsız, dar ve dikdörtgen biçimli yapraklar 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Yapraklar sarı-yeşildir, salgılı doku üzerinde dağınık saydam noktalar görülür. Yapraklar ışığa tutulduğunda, açık şeffaf noktalar görülür. Çanak yaprak, siyah bezeli noktalara sahiptir ve sivridir. Tabanda üç demet halinde birleşen çok sayıda ercik vardır. Polen taneleri elips şeklindedir. Tohumlar Temmuz ve Eylül aylarında olgunlaşır. Hem vejetatif hem de tohumları ile çoğalır. Tohumlar toprakta onlarca yıl kalabilir. Çiçekler erseliktir. İyi drene edilen ve nemli toprağı tercih eder. Yetiştirilmesi kolay bir türdür. Temas halinde hoş olmayan bir koku bulaşır. Tohumlar 10 derecede 1 ila 3 ay arasında çimlenir. Fideler ele alınacak kadar büyüdüklerinde yaz mevsiminde kalıcı yerlerine dikilir. Bölme işlemi işi bahar ya da güz aylarında yapılır.

Gözlem

Neredeyse tüm bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sarı kantaron, Kanterçiçeği, Kılıç otu, Mayasıl otu, Koyunkıran, Binbirdelik otu.

Çiçek zamanı

Nisan-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “resim üzerinde” anlamına gelir. Eski kültürlerde bitkinin kötü ruhları uzak tutmak amacıyla resimlerin ve ikonların üzerine konulmasına atıftır. Tür adı Latince “delikli” anlamına gelir. Türün yapraklarında görülen şeffaf noktalara işaret eder.

Geleneksel tıp

Depresyon tedavisinde kullanılır. Diğer antidepresanlara göre daha az yan etkisinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Analjezik, antidepresan, spazm çözücü, aromatik, sıkıştırıcı, safra söktürücü, idrar söktürücü, öksürük giderici, homeopati, çözücü, yatıştırıcı, uyarıcı, parazit düşürücü ve yara iyileştiricidir.

Galen: Büzücüdür. İdrarı çıkmayı tetikler. Yanıkları iyileştirir.

Dioscorides: Çiçekleri elle ezildiğinde kan rengi bir boya ele bulaşır ve bu yüzden bu bitkiye erkeğin kanı da denir. İdrar söktürücü ve adet akışı teşvik edicidir. Siyatik vakalarında kullanılır. Yaprak ve tohumları yanıklar üzerinde etkilidir.

Plinius: Güz aylarında toplanarak kuruması için asılır. Tohumlar ezilerek sabah ya da akşam yemeğinden sonra alınırsa müshil etkilidir. Siyatik vakalarında etkilidir. Kan durdurucudur ve yara ve yanıklara uygulanır.

İbn-i Sînâ: İdrar söktürücü ve adet dönemi düzenleyici etkisi vardır. Humma vakalarında kullanılır. İltihap gidericidir. Yaprakları yakı halinde yanıklara uygulanır. Yara iyileştiricidir. Siyatik vakalarında başvurulur. İdrar söktürücü ve adet akışı teşvik edicidir.

Birûni: İdrar söktürücüdür. Adet dönemindeki ağrılara iyi gelir. Siyatik vakalarında başvurulur.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 785. 1753. L.

Bir Yorum Yazın