Hypericum hirsutum (Tüylü kantaron)

Tanımı

35 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Yapraklar karşılıklı dizilişli ve tırtıksız, oval, uzunlamasına ve şeffaf bezeli noktalara sahiptir. Çiçek kurulu tepededir ve birçok soluk sarı renkli çiçek barındırır. Bunların sivri uçlu beş taç yaprağı vardır ve siyah noktaları vardır. Tüylü gövdesi ve daha uzun yaprakları ile Hypericum perforatum’dan ayırt edilir.

Türkçe adları

Dilimizde tüylü kantaron adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca resim üzerinde anlamına gelir. Eski kültürlerde bitkinin kötü ruhları uzak tutmak amacıyla resimlerin ve ikonların üzerine konulmasına atıftır. Buna benzer bir yaklaşım Hristiyan teolojisinde de mevcuttur. Vaftizci Yahya olarak bilinen (İslam teolojisinde Herod tarafından idam edilen Yahya peygamber) karakterin yortusu 24 haziranda kutlanır. Bu gün boyunca Hristiyanlar sarı kantaron otu toplayarak evlerine getirirler ve böylece kötü ruhları kovduklarına inanırlar. Yahya’nın başının kesildiği tarih olan 29 Ağustos’ta ise sarı kantaronun yapraklarında kana benzer lekeler oluştuğuna inanılır. Tür adı Latince tüylü anlamına gelir. Türün gövdesinin tüylü olmasına işaret eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Dere kenarı ve ormanlık alanlarda görülür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.