Hypericum cerastioides (Küçük kantaron)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Hypericum cerastioides adı ile geçmektedir. 7 ila 27 cm büyüyebilir. 40 cm çapa ulaşır. Gövde eğik ya da yükselici, bazen de dallanmıştır. Yapraklar dikdörtgensi ila yumurtamsı, 1 ila 3 cm uzunluğunda ve gri tüylüdür. Yapraklarda zaman zaman siyah noktalar görülür. Çiçekler 2 ila 4 cm çapındadır. Taç yapraklar 9 ila 21 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Ormanlık alanların sınırları, kayalık bölgeler ve yamaçlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tıp

Üst bölümleri kaynatılarak ishal vakalarında kullanılır.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca resim üzerinde anlamına gelir. Eski kültürlerde bitkinin kötü ruhları uzak tutmak amacıyla resimlerin ve ikonların üzerine konulmasına atıftır. Buna benzer bir yaklaşım Hristiyan teolojisinde de mevcuttur. Vaftizci Yahya olarak bilinen (İslam teolojisinde Herod tarafından idam edilen Yahya peygamber) karakterin yortusu 24 haziranda kutlanır. Bu gün boyunca Hristiyanlar sarı kantaron otu toplayarak evlerine getirirler ve böylece kötü ruhları kovduklarına inanırlar. Yahya’nın başının kesildiği tarih olan 29 Ağustos’ta ise sarı kantaronun yapraklarında kana benzer lekeler oluştuğuna inanılır. Tür adı Antik Yunanca Cerastium gibi anlamına gelir. Türün karanfilgiller ailesine bağlı Cerastium (boynuzotu) cinsi ile benzerliğine işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde küçük kantaron, boynuzumsu koyunkıran, boynuzumsu yaraotu ve boynuzumsu kızılot adları ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.