Hypericum calycinum (Koyunkıran)

derleyen:

Tanımı

1 metre uzunluğa 1 ila 2 metre genişliğe ulaşabilir. Yapraklar yeşil ve yumurtamsı, 5 ila 10 cm uzunluğunda ve karşılıklı dizilişlidir. Çiçekler sarı, 3 ila 5 cm çapındadır. Beş taç yaprak birçok sarı ercik görülür. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Güneşli bölgeleri tercih eder. -25 dereceye kadar dayanıklıdır. Sitolonları yoluyla hızla yayılan işgalci bir bitkidir. Tohumlar 10 derecede 1 ila 3 ay arasında çimlenir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Karadeniz’e komşu bölgelerde yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanların sınırları, çalılıklar ve yamaçlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve ekim ayları arasında çiçek açar. 200 ila 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde büyük çiçekli binbirdelik otu, iri çanaklı koyunkıran, iri çanaklı kılıçotu, iri çanaklı kantaron, kuzukıran, güneşotu, geyikotu ve kamaniçaotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca resim üzerinde anlamına gelir. Eski kültürlerde bitkinin kötü ruhları uzak tutmak amacıyla resimlerin ve ikonların üzerine konulmasına atıftır. Buna benzer bir yaklaşım Hristiyan teolojisinde de mevcuttur. Vaftizci Yahya olarak bilinen (İslam teolojisinde Herod tarafından idam edilen Yahya peygamber) karakterin yortusu 24 haziranda kutlanır. Bu gün boyunca Hristiyanlar sarı kantaron otu toplayarak evlerine getirirler ve böylece kötü ruhları kovduklarına inanırlar. Yahya’nın başının kesildiği tarih olan 29 Ağustos’ta ise sarı kantaronun yapraklarında kana benzer lekeler oluştuğuna inanılır. Tür adı Latince belirgin çanak anlamına gelir. Türün çanak yapısına işaret eder.

Tıp

Antiseptik özelliği vardır. Spazm çözücü, kabızlık giderici, yatıştırıcı, yara ve yanık iyileştirici ve kurt düşürücü olarak kullanılır.

Bilgi

Erozyon kontrolünde kullanılır. Çiçeklerinden turuncu sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları


Yorumlar

 1. Nezihe BUHAN avatarı
  Nezihe BUHAN

  Evimizin bahçe duvaronda çok var nasıl faydalanabilirim zehirli diye duydum, yağı haricen kullanılabilir mi?

  1. Duvarda olması biraz zor bir tür. Fotoğraf paylaşabilir misiniz?

 2. Şeyma avatarı

  Kantoron otu gibi yağını yapabilir miyiz bir zararı olur mu acaba çünkü elimdeki otun çiçekleri kantoron çiçeğinden daha büyük, farklı bi cinsi mi olmuş oluyor

  1. Bence bitkileri kullanmadan önce mutlaka konunun resmî unvana sahip uzmanları ile görüşmelisiniz.

Görüşünüzü Yazın