İçeriğe geç

Hypericum androsaemum (Kamaniça)

Kamaniça


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Kantarongiller › Kantaron › Kamaniça

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1,5 metre büyüyebilir. Yeşil ya da kırmızı yapraklar karşılıklı dizilişlidir. Bunlar tüysüz, sapsız ve gövdeye yapışıktır. Çiçekler 1,5 ila 3 cm uzunluktadır, beş sarı taç yaprak bulunur, taç yapraklarla aynı boyda beş adet yeşil çanak yaprak görülür. Meyveler olgunlaştığında mor ya da siyaha döner. Yapraklar 3,5 ila 15 cm uzunluğunda ve 3 ila 8 cm genişliğindedir. Yapraklar ezildiğinden köri benzeri bir koku yayarlar. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında seralarda ekilebilir. Bunlar 10 derecede 1 ila 3 ay arasında çimlenir. İlk kışlarını serada geçirmeleri önerilir. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Orman kenarları ve dere kenarlarında görülür. Başiskele, Gölcük ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kamaniça.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

300-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “resim üzerinde” anlamına gelir. Eski kültürlerde bitkinin kötü ruhları uzak tutmak amacıyla resimlerin ve ikonların üzerine konulmasına atıftır. Tür adı Latince “erkek kanı” anlamına gelir. Meyveleri ezildiğinde akan suyun rengine atıftır. İkili adlandırma öncesi adı “Androsaemum maximum frutescens”tir.

Geleneksel tıp

Yaprakları yara iyileştirici, idrar söktürücü ve mide ağrısı geçiricidir. Antiseptik özelliklere sahiptir. Bitkinin olgun meyvelerinin suyunun rengi nedeniyle kanama durdurucu olduğuna inanılmıştır.

Dioscorides: Tohumları siyatik vakalarında etkilidir. Yanıkları iyileştirir ve kan durdurucudur.

Plinius: Dallarının tepeleri ezildiğinde kan lekeleri görülür ve bu yüzden bitkiye “androsaemon” denir (Bu özellik Hypericum perforatum’un özelliğidir). Tohumları siyatik vakalarında kullanılır. Bağırsakları rahatlatır ve ayrıca yanıklara uygulanır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 784. 1753. L.

“Hypericum androsaemum (Kamaniça)” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: yabani meyveler ya da dağ/orman meyveleri – adil ekin

Bir Yorum Yazın