Hyparrhenia hirta (Dam sazı)

derleyen:

Tanımı

5 ila 30 cm büyüyebilir. Yığınsı bir bitkidir. Yaprak ayası darca şeritsi ila ipliksi, 6 ila 25 cm uzunluğunda ve 0,5 ila 1,5 mm genişliğinde, mat yeşil renklidir. Bileşik salkım 4 ila 20 cm uzunluğunda, salkım çifti 1 ila 8 arası sayıdadır. İkincil sıpata 15 ila 65 mm uzunluğundadır ve zamanla kırmızımsılaşır. Çiçek kurulu sapı, ikincil sıpataya eşittir ve zaman zaman tepede beyaz tüyler görülür. Salkım 20 ila 50 mm uzunluğunda, beyaz ülgerli; kılçık çift başına 5 ila 14 adettir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Kayalık yamaçlar, deniz kenarı ve makilik alanlarda görülür. Körfez ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Nisan ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde damsazı ve sipçik adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca erkek altta anlamına gelir. Cinsin erkek çiçeklerinin erselik çiçeklerin altında bulunmasına işaret eder. Tür adı Latince kıllı anlamına gelir. Türün kıllı yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “calycibus hirsutus” olarak belirtilmiştir.