Hyoseris radiata (Semirten)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Hyoseris radiata (Semirten) genelde kayalık alanlarda görülen ve bahar aylarında çiçek açan çok yıllık bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Hyoseris

Semirten

Tanımı

Hyoseris radiata (Semirten) genellikle 10 ila 45 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar 7 ila 25 cm uzunluğunda, ters mızraksı, az teleksi, sıklıkla çengel dişli, loblar zaman zaman kiremit dizilişli, tüysüz ya da unlu, sap sıklıkla kıllıdır. Çiçek gövdesi diktir ve çiçek başı altında şişkin değildir. Filariler tüysüz ya da unlu, dıştakiler darca yumurtamsı, 4 ila 5 mm. uzunluğunda; içtekiler mızraksı, 12 ila 14 mm uzunluğunda; meyve zamanı yayılıcıdır. Kapçık 8 ila 12 mm uzunluğunda, tüysüz ya da havlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık alanlarda görülen bitki umumiyetle mart ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlemek mümkündür. Kandıra ilçesinden 1943 yılında kayıt bildirilmiştir ancak biz henüz göremedik. Bitkinin kayıt bildirilen bölgede yaşanan yapılaşmanın kurbanı olması mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde semirten, dağ marulu ve keçi marulu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca domuz hindibası anlamına gelir. Cinsin hem hoş olmayan kokusuna hem de domuzlar tarafından sevilerek tüketilmesine işaret eder. Tür adı Latince yayılan/ışınsal anlamına gelir. Yaprakların yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Dens leonis minor, foliis radiatis”tir.

Gıda

Yaprakları pişirilerek tüketilebilir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir