Hyoscyamus niger (Kara banotu)

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › Banotu › Kara banotu

Tıbbi bitkiZehirli bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

1 metre büyüyebilir. Gövde dallı, yoğun yapraklı, yapışkan ve yoğun tüylüdür. Taç kahverengimsi sarı, genellikle mor damarlı, kaynaşık, geniş huni biçimli, kısa tüplü, beş loblu ve 20 ila 30 mm genişliğindedir. İlk yıl yapraklar tabanda rozet oluşturur, ikinci yıl ise almaşlı dizilişlidirler. Rozet yaprakları saplı, gövde yaprakları sarılıcıdır. Tek başına sekiz bin tohum üretebilir. Bunlar toprakta yüz yıldan fazla bir süre canlı kalabilir. Tohumlar ağustos ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Doğal olarak orta Avrupa ve Sibirya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, kayalık bölgeler ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kara banotu, Batbat, Bengildek, Bengilik, Çanakçömlek, Çömlek otu, Dağdağan, Deli bardağın, Diş otu, Gavur haşhaşı, Göz tohumu ve Tabanca kapsülü adları ile bilinmektedir.

Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kemik, romatizma, iş ağrısı, astım, öksürük, sinir hastalıkları ve mide ağrısı tedavisinde kullanılır. Geleneksel olarak ağrı kesici ve sakinleştirici olarak kullanılır. Yaprak ve tohumları yatıştırıcı, spazm çözücü, idrar söktürücü ve yatıştırıcıdır. Tohumları diş ağrısını dindirmek için kullanılır.

Zehirli bir bitkidir. Ağız kuruması, susuzluk, yutkunma ve konuşmada zorluk, bulanık görme, kusma, taşikardi, ateş, uyuşukluk, bulanık konuşma, işitsel, görsel veya dokunsal halüsinasyonlar, konfüzyon ve yönelim bozuklukları, hipertansiyon ve komaya neden olabilir. Bir rapora göre 1985 yılında bitkiyi tüketmek ülkemizde bir çocuk oyununun parçasıymış. Bu nedenle iki çocuk ölmüştür.

Yaprakları fare kovucudur. Bitki büyü amaçlı olarak kullanılmıştır. Titus Flavius Josephus’a göre Musa peygamber zamanında en üst düzey dini görevlinin tacı kara banotunda yapılma bir çelenk ile süslenirdi.