Site icon Kocaeli Bitkileri

Hyoscyamus (Banotu)


Dolaşım

BitkilerPatlıcan takımıPatlıcangiller › Banotu

Genel bilgiler

Tek, iki ya da çok yıllık bitkilerden oluşan bir cinstir. Yapraklar düz ya da az teleksidir. Çiçekler tek simetrili, başak ya da salkım halindedir. Çanak tüpsü ila çan biçimli ve beş dişlidir. Taç huni ila çan biçimli ve ayası eğiktir. Cins Avrasya ve kuzey Afrika’ya özgüdür. Çarşafların içine konulduğunda iffeti korumaya yardımcı olacağına inanılırdı.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “domuz fasulyesi” anlamına gelir. Klasik metinlerde “ban” kelimesi Moringa oleifera türü için kullanılır. Hyoscyamus için kullanılan isim ise “benc/banc”dir.

Geleneksel tıp

Galen: Ağrı dindirici olarak kullanılır. Zehirli ve ölümcül oldukları söylenir.

Dioscorides: İlk tercih olarak beyaz çiçekli kullanılmalı, bulunmazsa sarı çiçekli kullanılmalı ancak siyah çiçekli olan kullanılmamalıdır. Suyu ağrı kesicidir. Kulak ve rahim ağrılarında kullanılır. İltihap gidericidir. Gut, cinsel organlarda şişme ve doğum sonrası memelerin şişmesi vakalarında kullanılır. Kök sirke ile kaynatıldıktan sonra gargara yapıldığında diş ağrısı gidericidir.

Plinius: Bitkiler tamamen kuruyana kadar toplanmaz. Sarhoş edici ve zihinsel yetilere zarar vericidir. Tohum ya da tohumlarını suyu kullanılır ancak bana göre bu bitkilerin tıbbi amaçlarla kullanılması tehlikelidir.

İbn-i Sînâ: Kanama dindirici ve ağrı gidericidir. Kilo aldırıcı etkisi vardır. Kulak, göz ve diş ağrısını giderir. Kan tükürme vakalarında kullanılır. Cinsel organ sorunlarında kullanılır. Hafıza ve akıl kaybına neden olabilir.

Birûni: Uyuşturucudur ve ağrı gidericidir.

Türler

Literatür

Species Plantarum 1: 179. 1753. L.

Exit mobile version