Hylotelephium maximum (Manda kulağı)

derleyen:

Tanımı

30 ila 45 cm büyüyebilir. Sağlam yapılı bir bitkidir. Gövde basit ve diktir. Verimsiz sürgünler görülmez. Yapraklar genişçe yumurtamsı dikdörtgensi ila yumurtamsı dairesel, düz, zaman zaman içbükey, etli, gövdeye sarılıcı, 4 ila 6 cm uzunluğunda, 3 ila 4 cm genişliğinde, kenarları belirsiz dişli ya da neredeyse düz ve almaşlı dizilişlidir. Çiçek kurulu sıkı ve yaklaşık 50 çiçekten oluşan bir küme halindedir. Çiçekler beş parçalı ve saplıdır. Çanak yaprak 1 mm uzunluğunda ve sivri uçludur. Taç yaprak kremsi ila yeşilimsi beyaz renkli ve 3 ila 5 mm uzunluğundadır. Ercik 10 adettir. Folikül çıplak ve diktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kafkasya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalıklar, kuru alanlar ve çam ormanlarında görülür. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde manda kulağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca ormandaki uzak sevgili anlamına gelir. Bitkilerin vaktiyle bir kimsenin sevdiğinin ne zaman döneceğini gösterdiğine inanılmasına işaret eder. Tür adı Latince en büyük anlamına gelir. Tür daha önce Sedum (Damkoruğu) cinsinde idi, büyük epiteti türün cins içindeki boyutuna işaret eder.

Fotoğrafları