İçeriğe geç

Hydrocharis morsus-ranae (Kurbağazehiri)

Kurbağazehiri


Anahtar kelimeler: Sucul bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kurbağakaşığı takımı › Kurbağazehirigiller › Kurbağazehiri › Kurbağa zehiri

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Tür Türkiye’de baskın bir tür olmamakla birlikte, sonradan girdiği coğrafyalarda istilacı tür haline gelmiştir. Hızla yayılması ve su yüzeyini örtmesi nedeniyle diğer bitkiler ve sucul canlılar için tehdit oluşturmaktadır.

Genel bilgiler

20 cm uzayabilir. Suyun üzerinde serbest biçimde yüzer, toprağa bağlı değildir. Beyaz çiçekler küçük ve üç taç yapraklıdır. Yapraklar böbrek biçimli, 5 cm uzunluğunda, düz ve suyun üzerinde rozet haldedir. Sap 10 cm uzunluğundadır. Yaprakların alt bölümü koyu mor renklidir. Taç yapraklar tabanda sarı bir leke ile beyaz renkli, genişçe ters yumurtamsı ve 6 mm uzunluğundadır. Hızlı büyür ve sitolonları yoluyla kolayca yayılır. Çiçekler iki evciklidir. Temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar. Akvaryum ticareti için yetiştirilmektedir.

Gözlem

Tatlı su kaynaklarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kurbağa zehiri.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “su güzeli” anlamına gelir. Cinsin sucul karakterine ve çiçeklerinin göz alıcığılığına işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan “kurbağa zehri”, cinse bağlı Hydrocharis morsus-ranae’den çıkarılmış gibi gözüküyor, ancak “zehir” kelimesinin bağlantısı açık değildir. Tür adı Latince “kurbağa ısırığı” anlamına gelir. Kurbağaların türün yaprakları ısırarak tırtıl aramalarına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Morsus ranae flore pleno odoratissimo”dur.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1036. 1753. L.

Bir Yorum Yazın