Hydrocharis morsus-ranae (Kurbağazehiri)

Tanımı

20 cm uzayabilir. Suyun üzerinde serbest biçimde yüzer, toprağa bağlı değildir. Beyaz çiçekler küçük ve üç taç yapraklıdır. Yapraklar böbrek biçimli, 5 cm uzunluğunda, düz ve suyun üzerinde rozet haldedir. Sap 10 cm uzunluğundadır. Yaprakların alt bölümü koyu mor renklidir. Taç yapraklar tabanda sarı bir leke ile beyaz renkli, genişçe ters yumurtamsı ve 6 mm uzunluğundadır. Hızlı büyür ve sitolonları yoluyla kolayca yayılır. Çiçekler iki evciklidir. Akvaryum ticareti için yetiştirilmektedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Tür Türkiye’de baskın bir tür olmamakla birlikte, sonradan girdiği coğrafyalarda istilacı tür haline gelmiştir. Hızla yayılması ve su yüzeyini örtmesi nedeniyle diğer bitkiler ve sucul canlılar için tehdit oluşturmaktadır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tatlı su kaynaklarında görülür. Kartepe ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kurbağa zehri adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca su güzeli anlamına gelir. Cinsin sucul karakterine ve çiçeklerinin göz alıcılığına işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan kurbağa zehri, cinse bağlı Hydrocharis morsus-ranae’den çıkarılmış gibi gözüküyor, ancak zehir kelimesinin bağlantısı açık değildir. Tür adı Latince kurbağa ısırığı anlamına gelir. Kurbağaların türün yaprakları ısırarak tırtıl aramalarına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Morsus ranae flore pleno odoratissimo”dur.

Fotoğrafları